Rakousko žaluje Airbus za předražené stíhačky, chce zpátky až miliardu eur

Rakousko ve čtvrtek podalo žalobu na společnost Airbus kvůli údajnému podvodu při nákupu stíhaček Eurofighter. Firmu podezřívá z toho, že spolu s výrobcem víceúčelových letounů záměrně uváděli špatnou kupní cenu strojů a Vídeň tak na obchodu prodělala. Hodnota kontraktu byla dvě miliardy eur (54 miliard korun).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurofighter Typhoon verze FGR4 mistrně pilotovaný Squadron Leaderem Scottem Loughranem ze 6.perutě RAF | Foto: Jiří Hošek

Podle rakouského ministra obrany Hanse Petra Doskozila by mohlo Rakousko požadovat zpět přes jednu miliardu eur, to je v přepočtu asi třicet miliard korun. Tvrdí, že kdyby Vídeň znala reálnou cenu stíhaček, tak by si je nikdy nepořídila.

„Pokud by nedošlo ke klamání o podstatných okolnostech (obchodu), nerozhodla by se Rakouská republika pro nákup stíhaček Eurofighter, ale pro nákup stíhaček JAS 39 Gripen, které nabídla společnost SAAB, a ušetřila by tak značné výdaje," stojí podle agentury APA ve zprávě ministerské vyšetřovací komise.

Dohodu o nákupu strojů uzavřelo Rakousko v roce 2003, před čtyřmi roky ale nařídilo vyšetření obchodu kvůli podezření z korupce.

Podle agentury Reuters byl obchod kontroverzní od počátku. V roce 2003 se objevila obvinění, že politici a úředníci inkasovali prostřednictvím zprostředkovatelů peníze za takzvané offsetové programy, tedy kontrakty, které nákup letadel doprovázely. Zatímco tyto programy byly součástí nákupní smlouvy, jejich cena se stanovila odděleně.

ČTK, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme