Rakouské úřady provedly razie proti Muslimskému bratrstvu a Hamásu. K výslechu předvedou 30 lidí

Rakouští policisté provedli v pondělí ráno ve čtyřech spolkových zemích razie proti lidem a spolkům podezřelým z podpory islamistických hnutí Muslimské bratrstvo a Hamás. Zátah, jehož výsledkem je předvedení 30 osob k výslechu, se připravoval více než rok, informovala agentura APA. Ministr vnitra Karl Nehammer na dopolední tiskové konferenci řekl, že policisté provedli více než 60 domovních prohlídek.

Vídeň (Aktualizováno: 12:27 9. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouská policie (ilustrační foto)

Rakouští policisté provedli v pondělí ráno ve čtyřech spolkových zemích razie | Zdroj: Reuters

Operace s označením Luxor se zúčastnilo 930 policistů. Podle státního zastupitelství ve Štýrském Hradci se domovní prohlídky uskutečnily ve spolkových zemích Štýrsko, Dolní Rakousy, Vídeň a Korutany.

Vyšetřování se týká více než 70 obviněných a 60 objektů. Vyšetřované osoby jsou podezřelé z teroristického spolčování, financování terorismu, protistátních kontaktů, organizovaného zločinu nebo praní špinavých peněz.

Po stopách teroru ve Vídni. Co víme o útočníkovi, proč se radikalizoval a jak útok změní Rakousko?

Číst článek

Státní zastupitelství ve Štýrském Hradci zdůraznilo, že razie nemají „žádnou souvislost s teroristickým útokem ve Vídni 2. listopadu“. Akcím podle něj předcházelo intenzivní vyšetřování, trvající déle než rok.

Ministr Nehammer řekl, že ranní razie „zkrátily kořeny politického islámu“. Státní zastupitelství zdůraznilo, že opatření nejsou namířena proti muslimům nebo islámu. Například Muslimské bratrstvo podle ministra není náboženské společenství, ale představuje nábožensky motivovaný politický extremismus.

Nehammer označil Muslimské bratrstvo za „nanejvýš nebezpečné“. Podle něj toto hnutí usiluje o podrývání demokracie, zavedení práva šaría a potlačování základních práv.

U palestinského hnutí Hamás, které je odbočkou Muslimského bratrstva založeného v roce 1928 v Egyptě, pak Nehammer zdůraznil také „jasné antisemitské tendence“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme