Rakousko zvažuje vyšší rychlost na dálnicích

Na rakouských dálnicích budou možná řidiči smět jezdit rychlostí až 160 kilometrů za hodinu. Navrhuje to alespoň ministr dopravy Hubert Gorbach. Možnost zvýšení hranice povolené rychlosti na dálnicích ale vyvolává v Rakousku vzrušené diskuze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na dálnici | Foto: Jan Rosenauer

Sto šedesát kilometrů v hodině místo dosavadních 130 by měla být podle představ ministra Gorbacha nejvyšší povolená rychlost na tříproudových dálnicích. V Dolním a Horním Rakousku se má na vymezených úsecích tato praxe vyzkoušet už v příštím roce.

Později má být vyšší rychlost zavedena po celém Rakousku, ale jen v místech, kde stav a poloha dálnice tuto rychlost umožní. Povolena nebude například za deště, bouře nebo sněžení. Na dálnicích mají být instalována speciální výstražná zařízení, která budou připravena kdykoliv řidiče informovat o snížení maximální povolené rychlosti.

Dopravní experti jsou striktně proti, neboť se tak podle nich o celou třetinu zvýší riziko dopravních nehod. Naopak odborníci z automotoklubu tuto myšlenku nezavrhují. Gorbachovu výhledu "zvýšeného regulovaného tempa", který by měl být kompletně hotov do roku 2008, nahrává fakt, že v Rakousku loni výrazně ubylo nehod s tragickými následky.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme