Rakouský exkancléř Schüssel se vzdal poslaneckého mandátu kvůli korupční kauze

V Rakousku je dnes tématem číslo jedna korupční skandál Telecomu a ukončení celoživotní stranické kariéry předního politika Rakouské lidové strany a bývalého spolkového kancléře Wolfganga Schüssela. Poté, co se včera vzdal svého poslaneckého mandátu, nabrala jeho kauza opět na obrátkách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vídeňská státní opera | Foto: Marie Poláková

Funkce poslance se bývalý kancléř podle svých slov vzdal, protože chtěl přispět k objektivnímu objasnění korupčního skandálu a ulehčit tím justici práci.

„Sám Schüssel zdůraznil že svůj mandát skládá, aniž by na něj tlačila jeho politická strana, čemuž tu samozřejmě málokdo věří,“ objasnila vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Marie Woodhamsová přibližuje aféru bývalého kancléře Schüssela

Při vyšetřování kauzy se objevilo již hodně politiků podezřelých z braní úplatků či různých provizí. S tím souvisí údajná manipulace zákonných opatření ve prospěch Telecomu.

Na podvodech se údajně podíleli přinejmenším 4 ministři, kteří působili ve vládě bývalého spolkového kancléře Schüssela. Jednalo se navíc o vládu, za niž čelil bývalý kancléř kritice již v minulosti.

Tehdy vstoupil do vládní koalice s krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska Jörga Haidera. Rakousko se tehdy ocitlo v rámci Evropské unie v částečné izolaci.

V souvislosti se skandálem je zmiňována také řada lobbyistů, především ti blízcí lidovcům. Jedná se například o Alfonse Mensdorff-Pouilly, který byl již ve vyšetřovací vazbě v souvislosti s kauzou vojenských letounů. Jeho žena je významná lidovecká politička a patřila k hlavním lidem kolem Schüssela.

Marie Woodhamsová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme