Rakouský Kurier o demagogii ve sporu o Temelín

Zahraniční tisk se také znovu vrací k předání jugoslávského exprezidenta Miloševiče mezinárodní justici a připomíná osobnost zesnulého amerického herce Jacka Lemmona. Německý týdeník Focus poznamenává, že barrandovská studia se stávají "Hollywoodem východu".

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při sledování "kauzy Temelín" je těžké být přísný: je totiž patrný skutečný strach i zjevná krátkozrakost, patos i cynické výkřiky populismu. A mnozí jsou navíc infikováni "demagogickým bacilem" , napsal rakouský Kurier. Loni obavám vyhověla rakouská vláda takzvaným "procesem z Melku", který podporuje i Evropská unie. Podmínky průzkumu bezpečnosti elektrárny se však musí teprve stanovit, protože evropské standardy v této oblasti neexistují.

To se ale nelíbí fundamentalistům a maximalistům, pokračuje Kurier. Ti totiž pod pojmem "otevřený dialog" rozumějí nasazení píšťalek a blokády hranic a pod pojmem "vylepšení" odstávku elektrárny. To, že jiné, starší jaderné reaktory v okolí Rakouska jsou vlastně mnohem riskantnější, vědí jen odborníci, které však odpůrci Temelína z diskuse "vytěsňují". A tak se mnozí chovají po vzoru Jörga Haidera a vyhrožují vetováním vstupu České republiky do Evropské unie. A demagogovo srdce plesá.

V tomto případě se ovšem nepoužívá mozek, protože - jak dále uvádí rakouský Kurier - nebude-li Česko v Unii, bude si moci dělat, co chce a problémovou elekrárnu spustit i bez vylepšení. Jako by to všechno nestačilo, i hornorakouský hejtman Pühringer je infikován "demagogickým bacilem" a do hry se zapojili i Zelení a sociální demokraté. A tak zbývá už jen hořký úsměv, uzavírá nejmasovější rakouský list Kurier.

Srbská katarze. Tak zní titulek komentáře polského deníku Zycie, který reaguje na vydání bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče do rukou haagského tribunálu. Z komentáře vybírá zpravodaj Českého rozhlasu ve Varšavě Pavel Novák.

Hamburský list Die Welt k vydání Slobodana Miloševiče mezinárodnímu tribunálu do Haagu konstatuje, že žádná ze směrodatných stran v Bělehradě už nestojí za Miloševičem, žádná významná společenská síla se už necítí být spojena s osudem bývalého jugoslávského diktátora. Většina Srbů má jiné problémy než se stále jen zabývat minulostí. Chtějí žít konečně v lepších podmínkách a být Evropou uznáváni. Navíc si bělehradská vláda s 13 miliardami dluhů v evropské měně euro může sotva dovolit ignorovat podmínku pro poskytnutí zahraniční finanční pomoci, kterou bylo vydání Miloševiče do Haagu, uvádí závěrem Die Welt.

Německý týdeník Focus ve svém 26. čísle konstatoval, že Praha se stále častěji stává místem natáčení pro velké americké filmové produkce: barrandovská studia poskytují nízké náklady a vysoké know-how a vypracovávají se tak postupně na "Hollywood východu". Z amerického hlediska je Praha opravdový "Disneyland" s mnoha zajímavými dominantami jako Karlův most, chrám sv. Víta, Hradčany a Vltava se svými mosty.

To je ta pravá Evropa, směs hudby, náboženství a dějin ve správné kombinaci a za daleko lepší cenu než třeba v Paříži, charakterizuje Focus pocity Američanů, kterých žije v Praze trvale kolem dvaceti tisíc. Další davy snadno rozeznatelných amerických turistů zaplavují Malou Stranu a Staré Město. V poslední době se k nadšeným obdivovatelům Prahy připojují i americké filmové hvězdy a filmoví tvůrci, uvádí mimo jiné německý týdeník Focus.

Evropské deníky ve svých víkendových vydání připomněly čtenářům i osobnost zesnulého slavného amerického filmového herce, 76letého Jacka Lemmona. Učinila tak i vídeňská Die Presse. Začátky jeho kariéry jako barového pianisty nebyly nijak slibné, píše list. Možná i proto byl Jack Lemmon, syn továrníka z Massachussetts i ve svém pozdějším herectví po čtyřicet let tak "opravdový", ale také neustále pln obav a komplexů, často i blízek nervového zhroucení.

Přesto hrál až do konce - a když se ho ptali, kdy hereckou dráhu opustí, řekl: "Opustím ji, až mě srazí náklaďák nebo kritikové." Z bezpočtu filmových a divadelních rolí, kterých bylo údajně přes 200, se spolu s loni zesnulým filmovým partnerem Walterem Matthau stali skutečně nesmrtelnou hereckou dvojicí, uzavírá Die Presse.

Jiří Hošek, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme