Rakouský lidovecký europoslanec čelí korupčnímu skandálu

Rakouskem otřásá korupční aféra jednoho z předních politiků lidové strany. Její prominentní člen Ernst Strasser, bývalý rakouský ministr vnitra a dosavadní vedoucí delegace této strany v evropském parlamentu, je obviněn z podplácení v roli lobbisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku. | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

Skandál vyšel najevo, když britští novináři vytvořili se Strasserem tajnou nahrávku. Vydávali se za zástupce zdánlivé firmy a jednali s ním o výhodném obchodě: za honorář měl ovlivňovat zákony Evropské unie.

Bývalý ministr vnitra na záznamech skryté kamery říká, že jeho současných pět klientů mu ročně platí za takové služby 100 tisíc eur.

Poté, co vyšel skandální článek v britských Sunday Times, se Ernst Strasser bránil trapnou výmluvou. Tvrdil, že věděl, s kým se v Londýně setkává, a že chtěl informace ihned nahlásit policii. Byl prý ale časově zaneprázdněn a nestihl to.

Strasser již není pod ochranou poslanecké imunity, ale až do vyšetření skandálu platí presumpce neviny. Veřejnost ani jeho političtí kolegové však na ni nevěří.

Rakousko bylo po odhalení aféry šokováno, jedná se totiž o prominentního představitele lidové strany. Strasserův dosavadní ochránce, nejvlivnější hejtman z Dolního Rakouska Erwin Pröll, se od něho naprosto distancuje. Řada představitelů lidové strany žádá od jejího předsedy, který je synovcem Prölla, celkovou přestavbu vlády.

Běžní Rakušané kroutí hlavami nad Strasserovou nenasytností a sdělovací prostředky poukazují na další politiky podezřelé z korupce a na to, že zákony píší lobbisté, nikoli poslanci.

Marie Woodhamsová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme