Rakouský lobbista měl údajně připravené pro české politiky dvě miliardy. Za Gripeny

Na úplatky českých politiků a úředníků v kauze nákupu stíhaček Gripen měly být připravené skoro 2 miliardy korun. V zítřejším vydání o tom píše rakouský týdeník Profil. Peníze měl rozdělovat rakouský lobbista Alfons Mensdorff – Pouilly. Česko si nakonec stíhačky nekoupilo, ale pronajalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun JAS-39 Gripen | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Pouilly měl dostat miliony eur od britské zbrojovky BAE Systems na to, aby v její prospěch ovlivnil zbrojní zakázky například v Česku nebo Maďarsku. Týdeník Profil píše o novém svědkovi, který tvrdí, že Pouilly měl už peníze rozpočítané.

Pro české partnery chystal největší sumu, v přepočtu skoro 2 miliardy korun. Odměněných subjektů mělo být na české straně podle svědka celkem 20.

Pouilly stane v prosinci v Rakousku před soudem, i když ne kvůli korupci, ale kvůli praní špinavých peněz a dalším trestným činům. Sám jakoukoli vinu odmítá.

Další osud gripenů je nejistý, jednání se Švédskem skončila bez dohody

Číst článek

Informace se objevily krátce po jednání českého ministra obrany Alexandra Vondry z ODS s jeho švédskou kolegyní Karin Enströmovou o dalším pronájmu stíhaček Gripen. Česku se poslední nabídka Švédů na prodloužení pronájmu nelíbí. Podle Vondry tak obě strany čekají ještě další tvrdá jednání.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme