Rakouský Mikuláš bez vousů a čerta

Hrát si 5. prosince na Mikuláše není v Rakousku jen tak. Na děti se musí s citem, ‚Mikulášové‘ proto procházejí speciálním školením. Mají zakázané vousy a z tradiční trojice se raději doporučuje vynechat čerta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikuláš, čert, anděl | Foto: Andrea Zavalaná

„Když jsem ještě chodil v mikulášském převleku nadělovat, ještě předtím než jsme začali dělat tahle školení pro Mikuláše, sám jsem zažil, že děti mají často větší strach z Mikuláše než z čerta,“ vzpomíná Robert Korec z katolické charity.

„Co se týká Mikuláše, my říkáme, dolů s tím umělým plnovousem, je to nepřirozené, a v dětech to zbytečně vzbuzuje obavy. Čerti by s Mikulášem neměli chodit vůbec, děti přece nevidí člověka v převleku, ale démona z pekla, který je sbalí do pytle a odvleče s sebou. Mikuláš by taky neměl chodit se zlatou knihou, ve které jsou napsány všechny dětské hříchy, je to takový výchovný přežitek z 19. století,“ vyjmenovává Korec ‚fauly‘ na dětskou duši.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergera o mikulášské tradici v novém kabátu

Katolická charita proto už léta pořádá speciální školení, jak dětem nejvhodněji mikulášskou tradici přinést. „Trvá to asi dvě hodiny. Nejdřív probíráme všechny možné věci, které by mohly nahánět dětem strach, a kterých je potřeba se vyvarovat. Kromě toho máme i cvičení ve skupinách, kde lidé přebírají různé role při návštěvě Mikuláše v rodinách, jeden hraje maminku, druhý tatínka, třetí tetu, a na lístečcích máme napsané různé situace, i nepříjemné, ke kterým při nadílce může dojít. Učíme se jim předcházet a reagovat na ně,“ popisuje školení jeden z letošních Mikulášů Lisi Straßmayrová.

Vojtěch Berger, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme