Rakouský ministr si stěžoval na Temelín

Rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer si dnes v Lucemburku podle očekávání stěžoval svým kolegům v Radě ministrů EU na spouštění jaderné elektrárny Temelí. Zároveň je žádal o podporu odmítavého stanoviska své země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle diplomatického zdroje ho ministři vyslechli, nikdo však na jeho slova nereagoval. Pouze členka Evropské komise Margot Wallströmová uvedla, že exekutiva bere rakouské starosti s Temelínem "velmi vážně", nemá však žádný právní základ, o který by mohla opřít jakoukoli reakci. Jaderná bezpečnost nespadá do společných politik EU a není upravena nadnárodní legislativou - každý stát rozhoduje svobodně o tom, jakou energii bude využívat. Platí jen obecná politická zásada, že musejí být dodrženy vysoké bezpečnostní standardy.

Molterer dnes odpoledne novinářům vyložil, že Rakousko právě usiluje o to, aby na úrovni EU byly vytvořeny jednotné bezpečnostní standardy závazné pro všechny, podle kterých by se daly měřit elektrárny jako Temelín. Připustil ovšem, že to potrvá dlouho.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme