Rakouský parlament vyšetřuje nejhorší korupční aféry

Na nepříjemnou otázku, jak zkorumpované je Rakousko, hledají odpověď rakouští poslanci, tedy přesně řečeno speciální vyšetřovací výbor vídeňského parlamentu, který právě začal fungovat. Poslanecké pátrání má odhalit pozadí korupčních skandálů, které se v poslední době objevují jeden za druhým. V sázce není přitom nic menšího než mezinárodní image Rakouska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos, Boaz Yiftach

Vyšetřovací výbor dostal rovnou přízvisko „nejdůležitějšího pátrání“ v poválečné historii Rakouska. Situace je vážná hlavně ze dvou důvodů.

Za prvé jsou korupční podezření opravdu rozsáhlá. Vyšetřovací výbor se má pokusit objasnit pět nebo šest velkých korupčních kauz, které sahají zdaleka nejen do současné konstelace rakouského parlamentu, ale i do několika předchozích kabinetů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Vojtěch Berger mluví o vyšetřování korupce v Rakousku v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Druhý důvod je ten, že žádná z parlamentních stran, snad kromě Zelených, nemá úplně čistý štít. Všechyn se někdy během posledních dvaceti let do něčeho „namočily“. V podstatě všechny strany se musejí bát toho, co vyšetřovací výbor zjistí.

Ostrá práce výboru začne příští rok, do té doby se budou shromažďovat data a shánět svědci. Korupce v Rakousku měla spoustu tváří, například udělování státních zakázek, které je známé i z České republiky, nebo ovlivňování státních zakázek ve prospěch konkrétních firem za úplatky.

Šlo také o to, že si lobbisté kupovali u rakouských poslanců za úplatky přijetí nebo změny některých zákonů. Zde je otázka, kdo za lobbyisty stál. Ten, kdo je platil, ten je pochopitelně vinen.

Podle žebříčku Transparency International za rok 2010 skončilo Rakousko v korupci celosvětově na 15. místě, což je velmi dobrý výsledek. Panují ale obavy, že pokud se korupční kauzy budou nadále objevovat takovým tempem jako třeba v posledním roce, tak by o toto krásné 15. místo mohli Rakušané rychle přijít.

Veřejnost samozřejmě trochu tuší, co se v politice děje, a asi 80 procent Rakušanů považuje dlouhodobě rakouské politiky za zkorumpované.

Vojtěch Berger, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme