Rakouský populista Jörg Haider měl mít na tajných kontech desítky milionů

Býval nejvýraznější a nejkontroverznější postavou rakouské politické scény. Jörg Haider, někdejší korutanský hejtman a lídr krajní pravice, zahynul předloni při automobilové nehodě, když údajně řídil opilý. Teď, po téměř dvou letech, se jeho jméno znovu dostalo do popředí zpravodajských relací. Týdeník Profil totiž v nejnovějším vydání píše, že Haider nashromáždil na tajných kontech v zahraničí přes 45 milionů eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro | Foto: European Commission Audiovisual service

Podle spolupracovnice ČRo v Rakousku Marie Woodhamsové však týdeník Profil neodkrývá konkrétní zdroj svých informací.

„Naznačují, že se na různé podezřelé skutečnosti přišlo náhodně při vyšetřování jiných dvou skandálů, a sice vytunelování Hypobanky a aféry s privatizací bytů,“ říká Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Woodhamsová hovoří o aféře tajných kont Jörga Haidera v.mp3

Při privatizaci bytů měl přijít k velkým penězům ve formě provizí bývalý ministr financí Karl-Heinz Grasser spolu se svými kolegy. V té době byl Grasser nejmladším členem vlády a spolustraníkem Jorga Heidera.

„Proslýchá se, že finance plynuly z různých transakcí korutanské Hypo Adria banky, ale píše se také o mafiánském přivážení peněz v plastických taškách,“ upřesňuje původ desetimilionových částek Marie Woodhamsová.

To měl zabezpečovat Haiderův přítel, syn libyjského vůdce Kaddáfího. Tyto peníze prý měly sloužit Haiderově straně na financování voleb.

Rodina existenci tajných kont popírá

„Z informací týdeníku Profil by se dalo usoudit, že měl prostředky Haider k dispozici a jeho tiskový mluvčí měl mít podpisové právo. Ten to ale dnes popřel,“ říká Marie Woodhamsová.

Na kontech už zbylo jen kolem pěti milionů eur. Kam se poděl zbytek zatím není jasné. Informace o tajných kontech navíc popírá i Haiderova rodina.

„Paní Claudia Haiderová s úsměvem oznámila, že o ničem neví, že se žádná konta ani miliony neobjevily v pozůstalosti. Nic víc k tomu neřekla,“ upřesnila Woodhamsová.

Rakouská oficiální místa se zatím se k informacím v týdeníku Profil nevyjádřila, ale státní zastupitelství v Lichtenštejnsku oznámilo, že podle zabavených dokumentů se konta nepotvrdila. Aféra by i tak mohla poznamenat Haiderovu pověst v očích rakouské veřejnosti.

„Vždy platilo: Jörg Haider = Korutany. Pokud se vůbec nic nepotvrdí, tak budou Haiderovi skalní obdivovatelé poukazovat na to, jak se jejich idol hanobí i po smrti, ale rozumně uvažující lidé si ten jeho obrázek poopraví k horšímu. Ze všecho, co se píše, vyplývá, že J Haider říkal a dělal něco jiného a jeho kolektiv byl velmi sehraný,“ odhaduje vídeňská spolupracovnice Českého rozhlasu Marie Woodhamsová.

Aneta Vojtěchová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme