Rakouský poslanec žaluje Česko a Slovensko kvůli jaderným elektrárnám

Rakouský poslanec Werner Neubauer z populistické Strany svobodných zažaloval Česko a Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva. Žaloba byla podána kvůli chystané dostavbě jaderné elektrárny Temelín a elektrárny v Mochovcích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Poslanec v žalobách tvrdí, že Česko ani Slovensko nedodržují evropské směrnice, pokud jde posuzování budoucích dopadů na životní prostředí. To vztahuje jak na zamýšlenou dostavbu elektráren, tak na plánované úložiště jaderného odpadu na jihu Čech.

Strana svobodných je v současnosti největší rakouskou opoziční stranou. Poslanec Werner Neubauer však k významným politikům nepatří. Na jeho současnou iniciativu vůči Česku a Slovensku nereagovala ani rakouská vláda.

Spolkovou vládu za postoj k jaderným elektrárnám soustavně kritizují hornorakouští odpůrci jaderné energie. Vadí jim hlavně postoj ministra životního prostředí Berlakoviche, který podle nich neklade žádný odpor vůči Praze.

V poslední tiskové zprávě ho obvinili, že dělá z Rakušanů 'statiky ve frašce'. Podle nich vyslal úplně špatný signál, když se rakouská strana nechala před časem slyšet, že by se Rakousko mělo zapojit do českého posuzování dostavby Temelína.

Přečtěte si také:
Ekologičtí aktivisté požadují referendum o dostavbě Temelína
Jihočeský kraj dal zelenou dostavbě Temelína, získá za to miliardy korun
Vláda na podzim předloží energetickou koncepci České republiky
Porostou naše jaderné elektrárny?
Topolánek slíbil Rakušanům, že Temelín se nebude rozšiřovat

Marie Woodhamsová, Katarína Brezovská, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme