Rakouský soud prodloužil vazbu dvojici podezřelé z teroristických útoků na vlaky

Vídeňský zemský soud ve čtvrtek o čtyři týdny prodloužil vazbu 42letému Iráčanovi a jeho ženě, podezřelým ze spáchání dvou teroristických útoků na vysokorychlostní vlaky v Německu. Dosavadní důvody pro vazbu, tedy nebezpečí útěku, zahlazování stop a pokračování v trestné činnosti, zůstávají v platnosti.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva zadržení zůstanou ve vazbě, další dva lidé jsou vyšetřováni na svobodě. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Na svobodě je mezitím vyšetřována další dvojice, která byla koncem března zadržena v Praze a která údajně patřila k teroristické buňce kolem 42letého Iráčana.

V Praze dopadli dva údajné teroristy. Podle Rakouska patří k podezřelému z útoků na vlaky v Německu

Číst článek

Vazební vyšetřování podezřelé dvojice má pokračovat v Rakousku. Německé úřady podle APA dosud nepožádaly o její vydání, ani takový záměr nesignalizovaly, což dává rakouské justici možnost, aby ve věci pokračovala. Čtvrteční rozhodnutí soudu o prodloužení vazby je pravomocné.

Loni v říjnu někdo na vysokorychlostní trati pro vlaky ICE mezi Norimberkem a Mnichovem napnul přes koleje ocelové lano.

Kromě toho na koleje položil dřevěné klíny vyztužené kousky kovu. Vlak ICE byl při projetí překážek jen lehce poškozen. V prosinci se podobný případ odehrál v Berlíně.

Vídeňské státní zastupitelství se domnívá, že pouze díky technické chybě nebyl naplněn úmysl zabít lidi.

Terorismus odmítají

Dvaačtyřicetiletý Qaeser A. byl zadržen koncem března ve svém bytě ve Vídni. K činu se po zatčení přiznal, ale odmítl jeho souvislost s terorismem nebo úmysl zabíjet. Jeho žena nevypovídala.

Iráčany převezené z Česka do Rakouska policisté propustili. Podezření z terorismu se nepotvrdilo

Číst článek

Také 30letý Iráčan Amar Rahím Mahmúd Mahmúd a jeho 27letá partnerka Rijám Šukrí Salí Badríová, kteří byli na konci března na základě evropského zatykače zadrženi na pražském letišti a následně vydáni do Rakouska, řekli v rozhovoru se serverem deníku Die Presse, že s terorismem nemají nic společného.

„Mám rád fotbal a procházky,“ cituje Die Presse tohoto Iráčana.

Dvojice zatčená v České republice byla pro nedostatek závažného podezření ze spáchání trestného činu propuštěna v Rakousku na svobodu.

Vyšetřování kvůli podezření z členství v teroristické organizaci a z financování terorismu však pokračuje, uvedla APA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme