Rakouský tisk komentuje výsledky summitu o Temelínu

Pro ostatní zahraniční listy zůstává tématem číslo jedna bonnská konference o budoucím uspořádání v Afghánistánu. Podle deníku Financial Times původní optimismus spojovaný s tímto rokováním už vystřídalo vystřízlivění. Německý Die Welt se věnuje problému přistěhovalectví ve Spolkové republice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Temelín je velkým tématam rakouských médií. Deník Kurýr už druhý den věnuje české jaderné elektrárně a českorakouským vztahům, stejně tak jako domácí politické scéně, celé dvě strany. Dále pokračuje naše vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rakouský tisk o temelínském summitu

Na konferenci o Afghánistánu v Bonnu vystřídalo původní optimismus vystřízlivění, napsaly londýnské Financial Times. Potrvá dlouho, než budou položeny základy pro mír v této zemi. Poté, co USA dopomohly afghánské Severní alianci k moci, musí se teď postarat i o to, aby toto spojenectví bylo ochotno se o moc i rozdělit. Spojené státy nemohou tento problém přenechat pouze OSN. Vojenská část operací v Afghánistánu byla snazší, než se čekalo. Pro politickou fázi je nutné koordinované mezinárodní úsilí v humanitární oblasti a obnovu země je třeba stabilizovat nasazením pozemních jednotek, soudí britské Financial Times.

Maďarský Népszava doufá spolu s ostatním světem, že afghánští válečníci chápou, že návrat k anarchii není ani v jejich zájmu. Před pěti lety právě anarchie umožnila triumf Talibanu. Pokud se z toho Gulbuddín Hekmatjár a jeho stoupenci poučili, bylo by možné se vyhnout nejhoršímu: opětnému vzplanutí vnitřních bojů. To samo o sobě by byl zásadní obrat k lepšímu. Na všechno ostatní - především na vytvoření občanské společnosti - si ovšem budeme muset ještě počkat, uzavírá maďarský Népszava.

Římská La Repubblica se obává, že v Afghánistánu by mohla vypuknout válka band a kmenů, která si už počátkem 90. let vyžádala 50 000 obětí a otevřela cestu Talibanu. V posledních dnech a hodinách se situace mění spíše v etnické čistky než v úsilí o mír. Poté, co Amerika odmítla ustavení mezinárodních mírových sborů pro Afghánistán, jsou OSN a Evropa jen tichými a bezmocnými politickými pozorovateli, konstatuje La Repubblica.

Podle turínského listu La Stampa začala druhá fáze boje proti terorismu. V představách Washingtonu a Londýna má tato fáze dva cíle: za prvé - zasáhnout země vyrábějící a tajně skladující zbraně hromadného ničení, které by se mohly dostat do rukou teroristů; za druhé - zanechat spálenou zemi všude tam, kde by Usáma bin Ládin a Al-Kajdá mohli najít útočiště. V prvním případě je na mušce Irák, v druhém Severní Korea, upřesňuje La Stampa.

Dánský list Information se však domnívá, že obnova války v Perském zálivu není pravděpodobná. Po osmi týdnech války v Afghánistánu, píše deník, začala Bushova vláda připravovat domácí i zahraniční veřejnost na novou ofenzívu USA proti terorismu. Podle očekávání vyvolal tento záměr neklid mezi evropskými spojenci, v arabských zemích i v Japonsku.

Pokud by k takové eskalaci došlo, mezinárodní protiteroristická koalice by se rozpadla. Je spíše pravděpodobné, že prezident Bush chtěl svou agresivní rétorikou podpořit myšlenku obnovy zbrojních inspekcí OSN v Iráku, soudí dánský Information.

Německý deník Die Welt uveřejnil rozhovor s bavorským premiérem a předsedou strany křesťanských demokratů Edmundem Stoiberem o přistěhovalectví v Německu. Edmund Stoiber v interview mj. prohlásil, že rudo-zelená spolková vláda by měla "vstupní vrata pro další pracovní migraci ze zahraničí okamžitě uzavřít". Podle jeho názoru je to v zájmu sociální rovnováhy v zemi bezpodmínečně nutné. Všechny průzkumy potvrzují, že v celostátním rámci nebude z ekonomických a pracovně-tržních důvodů do roku 2010 existovat žádná potřeba přistěhovalců. Výjimkou budou odborníci z oblasti ekonomiky a vědy.

Navíc - dodal bavorský premiér Stoiber - nelze pochopit, proč by se měli hledat odborně kvalifikovaní přistěhovalci po celém světě, když s rozšířením Evropské unie směrem na východ bude "stát za německými dveřmi" značný pracovní potenciál. Přijetím středo- a východoevropských zemí do Unie bude k tomuto společenství patřit dalších 100 milionů lidí, z nichž navíc mnoho mluví německy, uvádí deník Die Welt.

Marika Táborská, Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme