Rakouský tisk o referendu o stíhačkách

Veškerý rakouský tisk se totiž dnes zabývá podpisovým referendem zaměřeným proti vládou schváleném nákupu vojenských stíhaček Eurofighter. Podpisová petice skončila včera večer a je označována za velmi úspěšnou. Zajímavý komentář přináší dnes rakouský deník Kurýr. Cituje z něj naše vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer
Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová: Rakouský tisk

Mírový proces na Blízkém východě by měl být prioritou, zejména pak pro Washington - píše britský Independent. Podle listu je politováníhodné, že Bushova administrativa nedává veřejně najevo své znepokojení a nenaléhá usilovněji na Izrael. Americký prezident se k nedělním útokům v Izraeli vyjádřil z domu svých rodičů v Main, kde je na dovolené. Řekl, píše list, že je zděšen novým zabíjením. Neutrousil ale ani slovo o tom, že by Izrael měl ukázat svou umírněnější tvář a že by měl iniciovat mírová jednání.

Dvojnásob politováníhodné podle Independentu je, že Spojené státy v době příprav na připomínku prvního výročí událostí z 11. září, zaměřují svou zahraniční pozornost především na odvrácení hrozby z Iráku, místo aby se snažily zastavit izraelsko-palestinské krveprolévání. Deník El País odsuzuje brutalitu nedělního teroristického útoku organizace ETA v lázních Santa Pola. Mírumilovní občané, kteří trávili začátek prázdnin v klidném turistickém letovisku, jsou zdeptáni násilníky z ETA. Podobné útoky, jako je ten nedělní, musejí skončit, píše El-País. Podle listu takové útoky zbavují významu rétorické deklarace mnoha baskických politiků i intelektuálů, kteří tvrdí, že řešení problému je jenom jejich záležitostí. Ohroženo je ale celé Španělsko. A stejné právo požadovat řešení a najít je proto mají všichni jeho obyvatelé, ať už Baskové, nebo ne.

Na uzavřeném zasedání v New Yorku představil policejní komisař Ray Kelly evakuační plán v případě biologického, chemického útoku. Jaká evakuace, prohlásil Kelly, toto je osmimilionové město, není to proveditelné. Výzkumy ukazují, že zatímco každá snaha o evakuaci by znamenala vystavení lidí účinkům těchto zbraní, vlastní domy, speciálně zajištěné, by takovou to ochranu mohly poskytnout, píše dnešní Washington Post

Ale prezident Bush tuto a vládnoucí složky na nižších úrovních tuto informaci zatím neposkytli veřejnosti. Z politických a byrokratických důvodů. Proč není veřejnosti lépe informovaná o tom, jak se podobným útokům bránit, vždyť toto nebezpečí stále existuje, ptá se závěrem Washington Post

Thajská policie začala s tréninkem studentských informátorů. Ti mají podle listu Nation sledovat dospělé a také své spolužáky. Úřadům pak mají hlásit případy sexuálního zneužívání, distribuce drog nebo jiných kriminálních činů. Deník píše, že informační tréninkový kurs už navštěvuje prvních 80 dětí z bankokské školy Wat Thong Lang. Děti dostaly identifikační kódy a policejní telefonní čísla, aby kdykoli během dne mohly zavolat a nahlásit zjištěné protiprávnosti.

Kurs má podle úřadů naučit děti rozpoznat, zda je někdo zneužívá, ať už po sexuální nebo psychické stránce. Program je otevřen dětem od sedmi do 18 let. Zatím ho ale navštěvují jenom žáci od sedmé do deváté třídy, píše thajský deník The Nation.

Milan Kopp, Jan Šmíd, Lenka Kabrhelová, Daniela Hornová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme