Rakouský tisk znovu o temelínské elektrárně

Zahraniční listy se dále obšírně věnují bonnské konferenci o budoucnosti Afghánistánu a komentují situaci v této zemi. Spekulují také o tom, kde se skrývá hledaný terorista Usáma bin Ládin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Horkým tématem dne - a to nejen u nás - je samozřejmě Temelín. Dnešnímu jednání o jihočeské elektrárně v Bruselu se obsáhle věnují všechny rakouské sdělovací prostředky. Deník Kurýr vyčlenil kauze Temelín celou druhou a třetí stranu. Více už naše vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rakouský tisk o Temelínu

Pozornost světového tisku se v těchto dnech upírá také k Bonnu. Tam se koná konference o budoucnosti Afghánistánu. Francouzský deník Liberation se domnívá, že intervence USA a pád Talibanu poskytuje jedinečnou příležitost k opětnému sjednocení Afghánistánu. Pokud se této šance nevyužije, potrvá dlouho, než se naskytne nová, uvádí pařížský deník.

Milánský Corriere della Sera označuje naproti tomu první prohlášení bonnské konference o Afghánistánu za klamně optimistické. Podobné byly i svého času závěry v době jugoslávské krize. Optimistické byly i dohody z Daytonu v roce 1995, v nichž se problém Kosova opomenul.

Nynější jednání v Bonnu by se mohla podle listu stát rukojmím vojenských operací na afghánském území. Anebo by mohla dospět k ujednáním, která by silnější jednací partneři nerespektovali, dokud by měli naději na zlepšení svých pozic, soudí Corriere della Sera.

Nad paradoxy války v Afghánistánu se zamýšlí polský deník Žyčie. Z článku cituje varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polský tisk o Afghánistánu

Afghánci musí dát najevo značný politický talent, musí se naučit odpouštět a zapomínat a projevit patřičnou diplomatickou obratnost při obnově své země, navazuje pařížský Le Monde. To je úkol, který je nutno vyřešit na konferenci v Bonnu.

Afghánistán je stále ještě ve válce, poslední bašta Talibanu dosud nepadla a Usáma bin Ládin se stále ještě skrývá. Poslání bonnské konference je tedy víc než obtížné, soudí francouzský deník.

Podle britského listu Daily Telegraph se bin Ládin asi před dvěma týdny uchýlil do horské pevnosti Tora-Bora v blízkosti Džalalabádu. Deníku to údajně sdělil bin Ládínův šéf zásobování Hadži Džamal. Šéfteroristu chrání podle téhož zdroje víc než čtyři stovky nejlepších bojovníků Talibanu.

V případě ohrožení se bin Ládinovi a jeho komplicům naskýtá rychlá úniková trasa přes horské průsmyky v "kmenových oblastech Pákistánu, které nepodléhají žádným zákonům" a kde má bin Ládin bezpočet stoupenců, informuje Daily Telegraph.

Ruská Nězavisimaja Gazeta se domnívá, že zájem Západu o Afghánistán zřejmě nesouvisí jen s bojem proti teroru, ale že ve hře jsou i zájmy ekonomické. Nejvýznamnější boj teď vzplál kolem práva těžit a přepravovat energetické zdroje z Turkménie a Uzbekistánu.

Všechny cesty ze Společenství nezávislých států směrem k Pákistánu vedou přes oblasti kontrolované Tádžiky. To znamená, že Kreml může prostřednictvím svých blízkých spojenců ovlivnit diskusi o přepravních trasách ropy a zemního plynu, uvádí Nezavisimaja Gazeta.

Petra Lazáková, Marika Táborská, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme