Rakouský ústavní soud řeší stížnost Svobodných na výsledky volby prezidenta

Rakouský ústavní soud se začal zabývat stížností na nesrovnalosti během prezidentských voleb. Podala ji Svobodná strana Rakouska. Kandidát tohoto krajně pravicového uskupení Norbert Hofer prohrál volby o necelých 30 tisíc hlasů. S méně než procentním náskokem na Hofera zvítězil nezávislý kandidát s podporou zelených Alexander Van der Bellen.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský ústavní soud ve Vídni

Rakouský ústavní soud ve Vídni | Zdroj: Reuters

Svobodná strana Rakouska si stěžuje hlavně na nesrovnalosti při korespondenčním hlasování. Této možnosti hlasování využilo na 570 tisíc Rakušanů a právě jejich hlasy prý rozhodly o Van der Bellenově vítězství.

Podle Svobodných byly některé hlasy sečteny dřív, než byl stanovený čas pro otevření obálek. Kromě toho měli obálky v některých případech otevírat lidé, kteří k tomu neměli oprávnění.

„Tenhle volební systém, korespondenční hlasování, musí být kriticky zhodnoceno. Říkáme to od začátku. Je to systém, na který se OBSE i jiní dívají s nedůvěrou, protože je náchylný ke zneužití,“ řekl šéf této strany Heinz-Christian Strache.

Ministerstvo vnitra už potvrdilo, že se technické nedostatky skutečně v některých volebních okrscích objevily. Týkat se mají asi 23 tisíc hlasů, podle ministerstva ale konečný výsledek stejně nemohly ovlivnit.

Ústavní soud má rozhodnout do 6. července, tedy ještě dřív, než nový prezident převezme úřad. Pokud ústavní soud uzná, že je stížnost Svobodných oprávněná, budou se volby muset opakovat přinejmenším v některých volebních okrscích.

Protože v tu chvíli by Alexander van der Bellen nemohl nastoupit do prezidentského úřadu, funkce po dosluhujícím prezidentovi Heinzi Fischerovi by dočasně převzalo předsednictvo rakouského parlamentu.

Na dnešek si soud předvolal jako svědky členy šesti okrskových volebních komisí. Během následujících tří dnů vyslechne členy dalších čtrnácti.Celkem si soud pozval zhruba 90 svědků, není ale jasné, jestli budou chtít všichni vypovídat.

Členové volebních komisí totiž po volbách svým podpisem stvrdili, že sčítání hlasů odpovídalo všem pravidlům. Kdyby teď před soudem přiznali nesrovnalosti, vystavili by se sami trestnímu stíhání.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme