Rakouští aktivisté po nehodě ve Fukušimě útočí na Slovensko a jeho reaktory

Po japonské jaderné havárii diskutuje celá Evropa o budoucnosti atomových elektráren. Nejhlasitější je v téhle debatě Rakousko, které patří k tradičním kritikům jádra. Rakouským aktivistům leží nejvíce v žaludku slovenské jaderné elektrárny v Mochovcích a v Jaslovských Bohunicích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mochovce

Mochovce | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Slovenské Mochovce vystřídaly na pomyslném pranýři Temelín. Třeba aktivisté z vídeňské platformy pro budoucnost bez atomu říkají, že jihočeská elektrárna je sice sama o sobě špatná věc, ale alespoň je moderní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rakouští aktivisté se po nehodě ve Fukušimě zaměřili na Slovensko a jeho reaktory. Více zpravodaj Vojtěch Berger

Zato právě Mochovce jsou podle aktivistů časovaná bomba, a to hlavně proto, že nemají takzvaný kontejnment, tedy ochranný betonový obal kolem reaktoru, a nevydržely by například náraz letadla.

Navíc se nyní v Mochovcích, které leží asi 160 kilometrů od rakouských hranic, staví třetí a čtvrtý blok. Oba by měly fungovat už za dva roky.

Aktivisté tvrdí, že se nové reaktory staví podle 40 let staré sovětské technologie, a to je podle nich velmi nezodpovědné. Slovenská vláda se ale nechce svých jaderných plánů vzdát. Země je co do závislosti na atomu druhou zemí v Evropě, podíl energie z jádra tvoří asi 55 procent.

Kampaň vedou aktivisté, média i politici

Situace kolem japonské elektrárny Fukušima jen posílila strach Rakušanů z jádra. Vlivný bulvární deník Kronen Zeitung tento týden spustil velkou podpisovou akci, ve které vyzývá k okamžitému vypnutí nejrizikovějších reaktorů a k dlouhodobému odklonu od jaderné energie.

Ke koloritu rakouských novin patří mapka střední Evropy, která ukazuje bezjaderné Rakousko obklopené třemi desítkami „velmi nebezpečných“ reaktorů.

K mediální kampani už se připojují i politici. Například rakouský kancléř Faymann nedávno označil jadernou energii za slepou uličku, kterou je potřeba opustit. Rakousko také vyzvalo Evropskou unii, aby provedla zátěžové testy u reaktorů.

Ne celá veřejnost v Rakousku ale reaguje hystericky. Třeba na vídeňské univerzitě se nedávno konala otevřená diskuze pro a proti atomu bez emocí, čistě ve vědecké rovině. Také někteří aktivisté uznávají, že Rakousko má oproti svým exkomunistickým sousedům unikátní pozici v tom, že je bohaté a má skvělé podmínky pro využívání obnovitelných zdrojů.

Vojtěch Berger, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme