Rakouští lidovci vítězí ve volbách, Svobodní propadli

Předčasné volby do rakouské Národní rady vyhráli podle předběžných konečných výsledků lidovci kancléře Wolfganga Schüssela. Voliči jim odevzdali 42,27 procenta hlasů. Překvapivě velkým rozdílem tak porazili sociální demokraty, kteří dostali 36,90 procenta. Tvrdou porážku zaznamenali Svobodní pravicového populisty Jörga Haidera, kteří oproti minulým volbám ztratili dvě třetiny voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wolfgang Schüssel | Foto: úřad rakouské vlády

Svobodní tentokrát obdrželi jen 10,2 procenta hlasů, zatímco v roce 1999 to bylo skoro 27 procent. Potvrdila se tak předvolební očekávání, že několikaměsíční vnitřní spory vládní nacionalisty připraví téměř o dvě třetiny příznivců.

Opoziční Zelení si v porovnání s rokem 1999 polepšili o 1,56 procenta a dosáhli historicky nejlepšího výsledku 8,96 procenta.

Ani podle názoru zahraničních žurnalistů a pozorovatelů nikdo nepočítal s tak velkým vítězstvím strany lidovců a s tak enormní ztrátou Svobodných.

Jak z Vídně hlásí naše zpravodajka Marie Woodhamsová, šéf lidovců Wolfgang Schüssel označil volební výsledek za neočekávaný, ale jasný. Sociální demokraté chápou poselství svých voličů plnit funkci silné opozice. Haiderovi Svobodní se opět cítí na funkci koaličního partnera. Zelení pak litují, že nemůže dojít k červeno-zelené koalici.

Schüssel by chtěl do ledna sestavit vládní kabinet. S kým? - to bude nejtvrdší oříšek, který musí rozlousknout. "Na jedné straně cítím onu zátěž, ale současně i neuvěřitelnou sílu z tohoto volebního výsledku," říká dosavadní spolkový kancléř.

Čistě početně se nabízejí tři možnosti: opět kabinet se Svobodnými, nebo znovuobnovení tradiční velké koalice sociálních demokratů s lidovci, anebo nová vládní koalice Schüsselovy strany se Zelenými. Zůstanou-li však političtí lídři při svých slibech, bude těžké novou vládu sestavit.

Jitka Malá, Marie Woodhamsová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme