Rakouští odpůrci Temelína blokovali hodinu přechod Dolní Dvořiště - Wullowitz

Rakouští odpůrci Temelína opět zablokovali hraniční přechod Wullowitz/Dolní Dvořiště. Hranice byla neprůjezdná od 11 do 12 hodin. Akci povolily rakouské úřady kvůli údajnému porušení jednoho z článků ujednání z Melku. Rakouští odpůrci jádra tvrdí, že česká strana nedodržela dohodu o bezpečnosti loni zkolaudované jihočeské elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

blokáda hraničního přechodu | Zdroj: ČTK

Na místě se sešla zhruba 20 aktivistů. Po hodině protestu srolovali transparenty s nápisy Stop Temelín, odjelo jedno nákladní auto a několik osobních vozů, které blokovaly příjezd k hraničnímu přechodu z rakouské strany hranic.

Blokádu hraničního přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště pořádalo hornorakouské sdružení Atomstop. Rakouští aktivisté tvrdí, že Česko nedodržuje česko-rakouskou dohodu z Melku týkající se jihočeské jaderné elektrárny. Aktivistům vadí zejména loňská kolaudace elektrárny. Tvrdí, že Temelín je nebezpečný a že má technické problémy.

Jak připomíná náš velvyslanec ve Vídni Jan Koukal, tentokrát je blokáda namířena spíše proti rakouské vládě. Ta čelí na domácí půdě kritice za liknavý přístup k návrhům protitemelínských aktivistů. Právě dnes jsou to dva měsíce, kdy ji rakouský parlament vyzval, aby na Česko kvůli Temelínu podala mezinárodní žalobu.

"Chystá se parlamentní diskuse, kde samozřejmě vládní koalice a opozice budou vést boj. Na straně druhé dlouhodobě očekávám uklidnění, protože všechny ostatní země postupně mění svá stanoviska a de facto Rakousko je již pouze takovým ostrůvkem antiatomové energetické koncepce v moři všech ostatních zemí," řekl Českému rozhlasu Jan Koukal.

Rakouští odpůrci chtějí ve svých protestech pokračovat do doby než vídeňská vláda podá kvůli Temelínu na Česko žalobu. Zatím slíbili, že na hranice přijdou znovu už příští týden 21. února. Zablokovat chtějí nejenom přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště, ale i přechod Weigetschlag - Studánky.

Ivan Mls, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme