Rakouští odpůrci Temelína dosáhli dílčího úspěchu

Rakouské soudy mohou soudit případy týkající se české jaderné elektrárny Temelín - k tomuto názoru dospěl generální advokát Evropského soudního dvora. Jde o dílčí úspěch rakouských odpůrců jihočeské elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Jan Rosenauer

Rakouská justice může posuzovat, jestli došlo k poškození nemovitosti na rakouském území kvůli emisím z České republiky a jestli se na takový případ vztahují rakouské zákony. Takový je závěr dobrozdání, které si Evropský soudní dvůr nechal připravit. Soud se ho nemusí nutně držet. I tak je to ale částečné vítězství pro rakouské odpůrce Temelína.

Rakouská spolková země Horní Rakousy zažalovala před pěti lety České energetické závody za údajné zanedbání povinností. Žaloba odmítaná soudy nižšího stupně nakonec došla až k rakouskému Nejvyššímu soudu, který v září 2003 rozhodl, že v takovém případě rakouským soudům rozhodovací právo náleží.

Pak ale bylo projednávání pozastaveno a podána žádost k Evropskému soudnímu dvoru o posouzení příslušnosti rakouských soudů.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme