Rakouští poslanci proti Benešovým dekretům

Dolní komora rakouského parlamentu požádala spolkovou vládu, aby se v jednáních s Českou republikou důrazně zasazovala o zrušení Benešových dekretů. Současně má kabinet kancléře Wolfganga Schüssela usilovat i o zrušení obdobných slovinských dekretů. Usnesení prosadili poslanci vládních stran - tedy Svobodní a lidovci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benešovy dekrety | Zdroj: ČTK

Zároveň vládu žádají, aby s novým českým kabinetem, který vzejde z červnových voleb, dále jednala o Temelínu. Usnesení rakouského parlamentu není pro vládu právně závazné. Pozorovatelé ale soudí, že se jí kabinet možná bude řídit, protože ho prosadily vládní strany.

Podle mluvčího české vlády Libora Roučka jsou Benešovy dekrety vyhaslé a nejsou otevřenou záležitostí. Také představitelé českých parlamentních stran žádost rakouských poslanců odmítli.

Stínový ministr zahraničí a místopředseda ODS Jan Zahradil označil požadavek rakouských poslanců za skandální. Považuje ho za útok na právní kontinuitu Česka a zpochybnění poválečného uspořádání v Evropě. Na tento požadavek nemůže žádná česká vláda po volbách přistoupit

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme