Rakouští sociální demokraté poskočili na druhé místo. Pomohly jim korespondenční hlasy

Sociální demokraté (SPÖ) kancléře Christiana Kerna skončili v nedělních předčasných parlamentních volbách v Rakousku na druhém, a nikoliv až na třetím místě, jak se zdálo z prvních předběžných výsledků. Vyplývá to z předběžných konečných výsledků, které v noci na úterý zveřejnilo rakouské ministerstvo vnitra po započítání více než 750 000 korespondenčních hlasů.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda sociálních demokratů Christian Kern a šéf lidovců Sebastian Kurz | Foto: Heinz-Peter Bader | Zdroj: Reuters

Ani nyní nejsou sice ještě započítány všechny odevzdané hlasy, na pořadí stran se podle agentury APA ale už nic nezmění.

Svobodní v rakouské vládě? 'Sankce nečekám, populistů je už po Evropě hodně,' říká analytička

Číst článek

Podle prvního předběžného konečného výsledku, který ještě v neděli večer zveřejnilo rakouské ministerstvo vnitra, zvítězila ve volbách lidová strana (ÖVP) ministra zahraniční Sebastiana Kurze následovaná protiimigrační Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ).

Sociální demokraté podle nedělního oznámení skončili až třetí, což by bylo poprvé v poválečných dějinách Rakouska.

Předběžné výsledky, které v noci na 17. 10. zveřejnilo rakouské ministerstvo vnitra | Zdroj: Infogram

Během pondělí ale okrskové volební komise k výsledkům z volebních místností připočítaly i hlasy z korespondenčního hlasování. Těch bylo letos rekordních téměř 759 000. Díky lidem, kteří si zvolili právě tuto formu hlasování, se tak SPÖ nakonec dostala na druhou příčku před FPÖ. Na prvním místě se nic nemění.

Sčítání hlasů nicméně stále není hotové. Ve čtvrtek ještě budou jednotlivé zemské volební komise sčítat hlasy těch lidí, kteří se rozhodli volit jinde než v místě svého trvalého bydliště. Takových hlasů je ale už jen 36 000, a na pořadí stran se tak podle agentury APA již nic nezmění.

Předběžné konečné výsledky se započtením hlasů ze všech forem hlasování by mělo ministerstvo vnitra oznámit ve čtvrtek. Konečný úřední výsledek bude znám 31. října. Nový parlament se sejde 9. listopadu.

Rakouský parlament (archivní foto) | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Nejvíce křesel v nové Národní radě obsadí lidovci dosavadního ministra zahraničí, jednatřicetiletého Sebastiana Kurze. Podle nyní zveřejněného předběžného výsledku získali 31,5 % hlasů a 62 mandátů ve sněmovně, která má 183 členů.

V barvách SPÖ, která získala 26,9 % hlasů, v parlamentu usedne 52 poslanců, za FPÖ, která dostala jen o devět desetin procentního bodu méně, 51 zákonodárců.

Dostali jsme obrovský mandát, řekl vítěz rakouských voleb Kurz. Konečné výsledky budou až ve čtvrtek

Číst článek

Trojici jmenovaných stran, která bude Rakušany v příštích pěti letech reprezentovat v Národní radě, doplní liberálové z NEOS, již získali 5,3 % hlasů a obsadí deset křesel, a Kandidátka Petera Pilze, která se 4,4 % těsně překonala čtyřprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu.

Zelení, kteří měli dosud v Národní radě 24 poslanců, zůstali se 3,8 % hlasů před branami parlamentu.

Volební účast podle ministerstva vnitra po vyhrocené volební kampani dosáhla 79,4 %. Po započtení zbylých 36 000 hlasů by podle agentury APA mohla dokonce atakovat hranici osmdesáti procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme