Rakouští Svobodní podali stížnost na prezidentské volby, rozhodne ústavní soud

Svobodná strana Rakouska podala dnes u ústavního soudu ve Vídni stížnost proti průběhu nedávných prezidentských voleb. Kandidát Svobodných Norbert Hofer v nich prohrál těsně - o necelých 31 tisíc hlasů. Aby byla stížnost úspěšná, musejí Svobodní u soudu prokázat, že případné nesrovnalosti ovlivnily celkový výsledek voleb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát Svobodných Norbert Hofer (archivní foto)

Prezidentský kandidát Svobodných Norbert Hofer (archivní foto) | Zdroj: ČTK

Šéf Svobodných Heinz Christian Strache podal k ústavnímu soudu 150stránkovou stížnost.

Strana si stěžuje například na předčasný začátek sčítání korespondenčních hlasů v několika volebních okrscích. Soud má na rozhodnutí měsíc.

I pokud by ale dal Svobodným za pravdu, nemusí se volby v dotčených okrscích automaticky opakovat. Soud může nařídit například jen opětovné sečtení hlasovacích lístků.

Svobodní taky požadují do budoucna změnu volebních pravidel pro prezidentskou volbu tak , aby se neopakoval letošní scénář, kdy sčítání korespondenčních hlasů protáhlo vyhlášení volebních výsledků o jeden den.

Výsledky voleb v Rakousku | Foto: Český rozhlas

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme