Chybou algoritmu nedostalo za osm let pozvánku na preventivní vyšetření rakoviny asi půl milionu Britek

Britské ministerstvo zdravotnictví se omluvilo za chybu v počítačovém programu. Mohlo kvůli ní zemřít až 270 žen, které nedostaly pozvánku na preventivní vyšetření rakoviny prsu. Problém úřad odhalil až po osmi letech.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Od roku 2009 až do začátku letošního ledna nedostalo pozvánky na vyšetření 450 tisíc žen. Ze statistického modelu vyplývá, že 135 až 270 žen mohlo vinou počítačové chyby zemřít,“ uvedl ministr zdravotnictví Jeremy Hunt.

Dlouhodobý výpadek systému postihl pouze ženy v Anglii. Na vině byl chybně zadaný počítačový algoritmus. Ženy nad 50 let mají v Británii jednou tři roky nárok na preventivní prohlídku. Celkem se jedná o 2,5 milionu osob.

V Česku je podle Institutu biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity každoročně diagnostikováno přibližně 7000 nových případů onemocnění rakovinou prsu. Na následky zemře každý rok zhruba 1900 českých žen.

Na mamografické vyšetření má v Česku právo každá žena od 45 let. Vyšetření se provádí jednou za dva roky bezplatně, je hrazeno ze zdravotního pojištění.

Jaromír Marek, dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme