Rakušané budou volit zřejmě v říjnu. Termín odsouhlasili předsedové stran

Předčasné parlamentní volby v Rakousku se mají konat v polovině října letošního roku. Shodli se na tom v úterý během konzultací u sociálnědemokratického kancléře Christiana Kerna předsedové rakouských parlamentních stran.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouský sociálnědemokratický kancléř Christian Kern | Zdroj: ČTK

Parlamentní volby v Rakousku by se v řádném termínu uskutečnily až na podzim příštího roku. Rakušané ale zřejmě budou moct odevzdat svůj hlas už letos 15. října.

Nový předseda lidovců, ministr zahraničí Sebastian Kurz v minulosti řekl, že se jeho strana až do léta hodlá podílet na společných koaličních plánech.

Nový šéf rakouských lidovců chce předčasné volby, kancléř Kern s nimi počítá, ale nepřeje si je

Číst článek

Pokračování současné vlády by nicméně podle jeho dřívějšího prohlášení vedlo jen k uzavírání dalších kompromisů, které by Rakousko nijak nezměnily. Nechce prý jen vyměnit hlavy a dělat jako by nic. Předčasné volby proto Kurz považuje za nejlepší cestu, jak ukončit trvalý předvolební boj.

S předčasnými volbami na podzim počítá i sociálnědemokratický kancléř Christian Kern. V nedělním televizním rozhovoru pro stanici ORF ale zdůraznil, že si je nepřeje a raději by vládl dál.

Kern už dříve varoval, že předčasné volby by mohly znamenat rozvinutí červeného koberce pro pravicovou protiimigrační Svobodnou stranu Rakouska. Průzkumy jí nyní přisuzují až 30 procent hlasů a může se stát, že se bez nich příští vláda neobejde.

Mministr zahraničí a předseda rakouských lidovců Sebastian Kurz | Zdroj: Reuters

Červenočerná koalice v Rakousku vládne od konce roku 2013. V tehdejších volbách dosáhli sociální demokraté (SPÖ) a lidovci (ÖVP) dohromady jen těsné většiny 50,8 procenta hlasů. Spolupráci ve velké koalici poté provázely neustálé spory. Ještě v lednu hrozil vypovězením koalice kancléř Kern.

Rakušané by měli jít hlasovat necelý týden před svými českými sousedy. V Česku, kde je vláda rovněž v krizi, jsou parlamentní volby zatím vypsány na řádný termín 20. a 21. října.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme