Rakušané odchází předčasně do důchodu, mladí se bojí o peníze

Rakousko je prý podle všeho „rájem důchodců“. Možná anebo právě proto také zemí velkých střetů generací. Lidé zde sice mají zákonem stanovený věk odchodu do penze, často ale přestávají pracovat o několik let dříve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

senior, důchodce, odpočinek | Foto: Free Stock Photos

Průměry věk odchodu do důchodu je u mužů téměř 59 let, u žen 58 let. Teorie se ale rozchází s praxí. Podle zákona by měli muži pracovat do 65 let a ženy do 60 let. V legislativě je totiž velké množství výjimek.

Mnoho lidí takto řeší ztrátu zaměstnání, popřípadě firmy se tak zbavují starších zaměstnanců. Posílají je do důchodu ze zdravotních důvodů. Sice se často hovoří o tom, že takové podniky by měly být trestány, opak je ale pravdou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Rakousku informuje Marie Woodhamsová

V Rakousku existuje spousta zvláštních penzí pro úředníky, například pro ty vysoce postavené v bankovním sektoru, na ministerstvech nebo v pojišťovnách.

Mladší generace má z těchto praktik strach. Televizní diskuze na toto téma často vrcholí ostrými hádkami představitelů svazů důchodců a zástupců mladých lidí.

Podle posledních průzkumů má téměř 70 procent mladých strach z budoucnosti a 57 procent této generace dokonce odpovědělo, že vůbec nepočítá s tím, že nějaký důchod kdy dostane.

Marie Woodhamsová, Silvie Třeslínová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme