Rakušané recyklují i kuchyňský olej. Třídění odpadu je tam samozřejmost

Rakušané patří k zemím, ve kterých je péče o životní prostředí samozřejmostí. Je to už dlouholetá tradice. Odměnou za to je čím dál větší příliv turistů, kteří do této Alpské země jezdí často a rádi se vracejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Recyklace | Foto: stock exchange

Třídění odpadu je v Rakousku na denním pořádku. Většina lidí se o to skutečně snaží. Jak ve městech, tak i na venkově jim také k tomu obce a městské úřady vytvářejí podmínky.

Například ve městech mají v každém činžáku oddělenou místnost s kontejnery na všeobecný odpad, dále na papír a někde i na plast. Kromě toho jsou na ulicích další sběrná zákoutí s kontejnery na plechovky a také sklo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O třídění odpadu v Rakousku natáčela tamní spolupracovnice ČRo Marie Woodhamsová

Tam si také může každý vyzvednout malé plastové kbelíčky na kuchyňský olej. Když si pak doma usmaží řízky, vylije zbytek přepáleného tuku do kbelíku a plný ho pak bezplatně odevzdá na stejné místo. Nový si hned odnese domů pro další potřebu. Málokdo vylije opotřebovaný olej do mísy na WC. Vždyť jen pár kapek zničí sto litrů pitné vody.

Ve všech rakouských supermarketech jsou speciální krabice na prázdné baterie. Na venkově, kde mají například ze zahrad odpadu více, dostávají barevně odlišené pevné pytle na míchaný odpad a takzvaný bioodpad pro zbytky potravin a také separátně pro posečenou trávu.

Češi v třídění odpadu daleko zaostávají za západními zeměmi

Číst článek

V turistických oblastech třídí odpadky majitelé penzionů a hotelů ještě více a důkladněji. Nikdo si nedovolí nerespektovat předpisy. Musí počítat s tím, že je občas dokonce překvapí kontroloři.

Nejlépe je ale třídit odpadky z přesvědčení. Učí se to už malé děti - nejen ve škole teoreticky, ale také při výletech do národních parků. Dozvídají se tam nejen to, že si lidé musí chránit své životní prostředí, ale také proč.

Marie Woodhamsová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme