Rakušané se poprvé v dějinách sčítali elektronicky

Rakousko provedlo sčítání lidu, aniž by si lidé čehokoli všimli. Sčítání se totiž v zemi poprvé konalo bez dotazníků a sčítačích komisařů. Namísto toho se shromáždila pouze data v existujících elektronických databázích. Výsledky sčítání ale budou k dispozici až za rok a půl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na slavnosti nechybí kroje ani lidová rakouská hudba | Foto: Vojtěch Berger

Rozhodným okamžikem sčítání byl 31. říjen. Svoje záznamy o osobách k tomuto dni poskytnou například úřady práce, zdravotní pojišťovny nebo finanční úřady.

Občanům tak odpadne zdlouhavé vyplňování sčítacích formulářů a stát ušetří miliony eur.

Statistický úřad totiž spočítal, že před deseti lety Rakušané vyplnili tolik formulářů, že by jejich sloupec dosáhnul téměř na vrchol nejvyšší rakouské hory Grossglockneru.

Bezpapírové sčítání by navíc mělo umožnit, že se sčítací perioda zkrátí z deseti na pět let. I při použití registrů se ale na výsledky bude čekat dlouho.

Úřady totiž musí prověřit všechny nejasné údaje a zjistit, kolik mají v registrech takzvaných mrtvých duší. Výsledky letošního sčítání tak Rakousko očekává v polovině roku 2013.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme