Rakušany čekají předčasné volby

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel dnes oznámil, že volby budou zřejmě koncem listopadu nebo začátkem prosince. Vládní krizi vyvolal odchod ministrů ze Strany svobodných. Podle politických pozorovatelů přebírá známý populista Jörg Haider plně kontrolu nad krajně pravicovou stranou svobodných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jörg Haider a Susanne Riessová-Passerová | Foto: ČTK/EPA

Jak z Vídně informuje zpravodajka radiožurnálu Marieč Woodhamsová, krizi vyvolala demise čtyř předních politiků FPÖ - Riessové-Passerové, ministra financí Karla-Heinze Grassera, ministra dopravy Mathiase Reichholda a šéfa poslaneckého klubu svobodných Petera Westenthalera. Ti se dostali do sporu Jörgem Haiderem kvůli daňové reformě. :

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová: Vládní krize v Rakousku

Kancléř zároveň vyzval ministry za FPÖ, včetně těch, kteří odstoupili, aby nadále plnili vládní funkce. Schüssel dospěl k závěru o nezbytnosti voleb po konzultacích s odstupující vicekancléřkou Susanne Riessovou-Passerovou, jejím prozatímním nástupcem v čele strany svobodných Herbertem Scheibnerem - jinak také ministrem obrany za FPÖ, který demisi nepodal - a prezidentem Thomasem Klestilem.

Jörg Haider reagoval na nejnovější vývoj ve vládě večer v mimořádném zpravodajství rakouské televize. Oznámil, že uvolněné předsednictví ve straně svobodných převzít nechce. "Nemyslím, že bych byl vhodným kandidátem," řekl. Situaci nyní vnímá i jako svou osobní porážku. "FPÖ má ale celou řadu kandidátů, a to i ve vládě, kteří jsou nadále na palubě," poznamenal Haiider.

Milan Kopp, Marie Woodhamsová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme