Guvernéra Virginie vyzývají, aby odstoupil. Může být na rasistické fotce v hábitu Ku-klux-klanu

Guvernér amerického státu Virginie Ralph Northam čelí výzvám k odstoupení kvůli fotografii ze školní ročenky z roku 1984. Na obrázku, který zveřejnila americká média, je člověk oděný v bílém hábitu a kápi rasistické organizace Ku-klux-klan a další přestrojený za černocha.

Richmond Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernér amerického státu Virginie Ralph Northam | Foto: Jay Paul | Zdroj: Reuters

Guvernéra Virginie Ralpha Northama už k rezignaci na funkci guvernéra, kterou zastává od ledna loňského roku, vyzvala prakticky všechna vlivná uskupení jeho Demokratické strany ve Virginii včetně členů místní poslanecké sněmovny a senátu.

Přidaly se k nim také některé virginské černošské organizace. Proti Northamovi se postavili i čtyři uchazeči o demokratickou nominaci do boje o prezidentské křeslo v roce 2020: Cory Booker, Julián Castro, Kirsten Gillibrandová a Kamala Harrisová.

Fotografie ze školní ročenky roku 1984, na které může být v bílém hábitu Ku-klux-klan stávající guvernér Virginie Ralph Northam | Zdroj: ČTK/AP

Devětapadesátiletý politik v pátek připustil, že na fotografii, která zobrazuje dva muže v kostýmech - jednoho převlečeného za černocha s obličejem pomalovaným na černo a druhého v bílém hábitu s kápí rasistické organizace Ku-klux-klan - je skutečně on.

Výzvám k odchodu z funkce Northam čelí navzdory tomu, že se za otištění sporné fotografie ve více než třicet let staré školní ročence omluvil. „Přijímám zodpovědnost za své jednání v minulosti a jsem připraven na složitou práci ve snaze znovu získat vaši důvěru,“ řekl v pátek Northam.

Na sobotní tiskové konferenci nicméně prohlásil, že následně dospěl k závěru, že na fotografii nefiguruje. „Rozhodně to nejsem já,“ citovala ho agentura Reuters.

Jako Ku-klux-klan se označují tajné a militantní organizace prosazujících především rasovou segregaci, které vznikaly od šedesátých let 19. století. Původ a většinu příznivců má Ku-klux-klan v jižních státech USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme