Guvernéra Virginie vyzývají, aby odstoupil. Může být na rasistické fotce v hábitu Ku-klux-klanu

Guvernér amerického státu Virginie Ralph Northam čelí výzvám k odstoupení kvůli fotografii ze školní ročenky z roku 1984. Na obrázku, který zveřejnila americká média, je člověk oděný v bílém hábitu a kápi rasistické organizace Ku-klux-klan a další přestrojený za černocha.

Richmond Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernér amerického státu Virginie Ralph Northam

Guvernér amerického státu Virginie Ralph Northam | Foto: Jay Paul | Zdroj: Reuters

Guvernéra Virginie Ralpha Northama už k rezignaci na funkci guvernéra, kterou zastává od ledna loňského roku, vyzvala prakticky všechna vlivná uskupení jeho Demokratické strany ve Virginii včetně členů místní poslanecké sněmovny a senátu.

Přidaly se k nim také některé virginské černošské organizace. Proti Northamovi se postavili i čtyři uchazeči o demokratickou nominaci do boje o prezidentské křeslo v roce 2020: Cory Booker, Julián Castro, Kirsten Gillibrandová a Kamala Harrisová.

Fotografie ze školní ročenky roku 1984, na které může být v bílém hábitu Ku-klux-klan stávající guvernér Virginie Ralph Northam | Zdroj: ČTK/AP

Devětapadesátiletý politik v pátek připustil, že na fotografii, která zobrazuje dva muže v kostýmech - jednoho převlečeného za černocha s obličejem pomalovaným na černo a druhého v bílém hábitu s kápí rasistické organizace Ku-klux-klan - je skutečně on.

Výzvám k odchodu z funkce Northam čelí navzdory tomu, že se za otištění sporné fotografie ve více než třicet let staré školní ročence omluvil. „Přijímám zodpovědnost za své jednání v minulosti a jsem připraven na složitou práci ve snaze znovu získat vaši důvěru,“ řekl v pátek Northam.

Na sobotní tiskové konferenci nicméně prohlásil, že následně dospěl k závěru, že na fotografii nefiguruje. „Rozhodně to nejsem já,“ citovala ho agentura Reuters.

Jako Ku-klux-klan se označují tajné a militantní organizace prosazujících především rasovou segregaci, které vznikaly od šedesátých let 19. století. Původ a většinu příznivců má Ku-klux-klan v jižních státech USA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme