Tisíce lidí zaplnily ulice Bangkoku, thajský král Ráma X. se poprvé od korunovace ukázal veřejnosti

Nově korunovaný thajský král Mahá Vatčirálongkón v neděli zahájil sedmikilometrový průvod Bangkokem. Na nosítkách ho za 37stupňového vedra nesli vojáci a na průvod se přišly podívat tisíce lidí. Monarcha se objevil na veřejnosti poprvé od soboty, kdy prošel korunovačními obřady v královském paláci.

Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thajský král Ráma X. během slavnostního průvodu v Bangkoku | Foto: Soe Zeya Tun | Zdroj: Reuters

Thajci se přišli na průvod podívat v hojném počtu. Všichni se oblékli do žlutého oděvu, protože žlutá barva je spjata s panovníkem.

Pilot, vášnivý cyklista i jeden z nejbohatších lidí na světě. Na thajský trůn oficiálně usedl Ráma X.

Číst článek

Nic podobného nemohli zhlédnout 70 let, po něž do roku 2016 panoval Vatčirálongkónův otec Pchúmipchon Adundét. Syn ho nahradil v roce 2016, kdy panovník zemřel. Korunovace se mohla konat až po skončení období smutku.

Thajsko na třídenní korunovaci vyčlenilo miliardu bátů, tj. asi 720 milionů Kč. „Chci se na to jednou za život podívat, protože když byla minulá korunovace, byl jsem ještě moc malý,“ řekl agentuře Reuters sedmasedmdesátiletý Thajec, který byl mezi diváky.

Osm hodin čekání

Třiatřicetiletá občanka království uvedla, že přišla, aby svět viděl, jak moc Thajci krále uctívají. Aby si zajistila dobrou podívanou, přišla na místo s osmihodinovým předstihem.

Jednodenní kandidatura. Thajská princezna o místo premiérky usilovat nebude, strana se podřídila králi

Číst článek

Úřady počítaly s tím, že v ulicích bude až 200 tisíc diváků. Mnozí přišli se slunečníkem, aby se chránili před slunečními paprsky. Lidem ze vzdálenějších oblastí poté vláda poskytla zdarma dopravu autobusem do hlavního města a také městská doprava byla během neděle zdarma.

Královskou korunu si monarcha poprvé nasadil v sobotu a neděli ráno udělil nové hodnosti a tituly členům královské rodiny. Doprovázela ho jeho čtvrtá manželka Sutchida. Na obřadech však chyběla králova starší sestra princezna Ubolratana, uvedla agentura Reuters.

V únoru princezna porušila rodinnou tradici zůstat stranou politického dění a oznámila kandidaturu na úřad premiérky. Volební komise její kandidaturu ale vyloučila. Strana, která ji nominovala, byla později rozpuštěna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme