Daří se mi dobře, tvrdil na tiskové konferenci zadržený Pratasevič. Novináři na protest opustili sál

Zadržovaný běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič v pondělí řekl, že se mu daří ve vazbě dobře a nemá žádné stížnosti. Vystoupil na tiskové konferenci organizované běloruským ministerstvem vnitra. Někteří z přítomných reportérů dali najevo, že nepovažují vystoupení za věrohodné, a například novináři stanice BBC na protest ze sálu odešli, uvedl server Meduza.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pondělní tiskovou konferencí chtěly běloruské úřady vysvětlit svůj květnový zásah proti komerčnímu letu společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu.

‚Máte na palubě bombu.‘ Piloti odkloněného letadla si varování ověřovali, přistáli až po červeném kódu

Číst článek

Ten i s pomocí stíhačky odklonily do Minsku a po nuceném přistání zatkly Prataseviče a jeho ruskou přítelkyni Sofiju Sapagaovou.

Tímto jednáním pobouřily Západ. USA se kvůli němu rozhodly obnovit sankce proti devíti firmám, které vlastní běloruský stát. O nutnosti rozšířit svůj běloruský sankční seznam rozhodla také Evropská unie.

„Cítím se skvěle, žádné stížnosti nemám. Nikdo mě nebil a ani prstem se mě nedotkl,“ reagoval Pratasevič na dotazy novinářů, zda se ve vazbě setkal s bitím a mučením. „Mami, tati, nedělejte si starosti, mám se výborně,“ vzkázal rodičům.

Od svého zadržení vystoupil veřejně Pratasevič již poněkolikáté. Nedlouho po svém zatčení se doznal na krátkém videu k „organizování masových nepokojů“ v Minsku.

‚Metody jako z dob stalinských represí‘. Kulhánek považuje rozhovor s Pratasevičem za zmanipulovaný

Číst článek

Na začátku června pak běloruská státní televize odvysílala dlouhý rozhovor s Pratasevičem, v němž bývalý hlavní redaktor nezávislého informačního kanálu Nexta přiznal, že organizoval protivládní protesty.

Mnozí ale o věrohodnosti obou vystoupení mají velké pochyby a tvrdí, že Pratasevič učinil tato doznání pod nátlakem. Rozhovor pro státní televizi označilo za zmanipulovaný také české ministerstvo zahraničí.

Pratasevič také sdělil, že modřiny na jeho rukách, které byly vidět během rozhovoru, způsobily stahovací pásky.

Za směšnou pak označil informaci, která se šířila na sociální síti Telegram, že běloruský lídr Alexandr Lukašenko mu osobně ve vazbě zlomil nos, upřesnil na telegramu informační kanál Tut.by.

Pratasevič mimo jiné také řekl, že Lukašenka respektuje, i když ho nepodporuje, a je připraven nést odpovědnost za své činy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme