'Duhová' rána pro Donalda Trumpa. Armáda začne od nového roku přijímat transgenderové rekruty

Americká armáda začne od nového roku poprvé v historii přijímat do svých řad transgenderové rekruty. Podle agentury Reuters to uvedl mluvčí Pentagonu. Armáda se tak podřídí rozhodnutí federálních soudů po pátečním oznámení ministerstva spravedlnosti, že se proti jejich výroku neodvolá. Federální soudy už dříve zrušily zákaz přijímat do armády osoby se změněným pohlavím vydaný Donaldem Trumpem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká armáda začne od nového roku poprvé v historii přijímat do svých řad transgenderové rekruty. Trumpův zákaz federální soudy už dříve zrušily. | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Reuters

„Na základě příkazu soudu je ministerstvo obrany připraveno přijímat transgenderové žadatele o vojenskou službu od 1. ledna,“ řekla v pátek večer mluvčí Pentagonu Heather Babbová.

Šéf Bílého domu svůj záměr zakázat přijímat do armády lidi se změněným pohlavím oznámil v červenci. Svým krokem tak zvrátil praxi, kterou loni zavedla vláda předchozího prezidenta Baracka Obamy.

Náklady na zdravotní péči pro transgender osoby? Desetkrát víc zaplatí americká armáda za Viagru

Číst článek

Zastavil rovněž využívání vládních fondů k financování operací měnících pohlaví vojáků v aktivní službě. Trumpovo rozhodnutí vyvolalo rozhořčenou reakci lidí s menšinovou sexuální orientací a obhájců jejich práv.

Čtyři federální soudci – v Baltimoru, Washingtonu, Seattlu a Riverside – jeho rozhodnutí zanedlouho zablokovali. Podle nich by šlo o porušování práv zakotvených v americké ústavě.

Pentagon pak 8. prosince vydal pokyny pro náborové pracovníky, kteří by měli od 1. ledna transgenderové osoby do armády přijímat. V pokynech jsou jasně vypsané zdravotní podmínky i specifikace toho, jakým pohlavím se žadatel bude identifikovat a dokonce jaké spodní prádlo bude nosit.

Obamova administrativa schválila přijímání transgenderových rekrutů do armády k 1. červenci 2017, to ale ministr obrany James Mattis posunul na 1. ledna 2018 a Donald Trump později rozhodl o zákazu.

Už v září Pentagon oznámil, že vytvořil speciální panel úředníků, kteří by se měli zaobírat tím, jak direktivu Donalda Trumpa implementovat.

Ministerstvo obrany má podle Reuters prezidentovi představit konkrétní plán do 21. února. Resort také uvedl, že místo okamžitého odvolání proti rozhodnutí federálních soudů vyčká na nezávislou studii k dané problematice.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme