Ransdorfa viní ze zneužívání diet v europarlamentu. Ten to považuje za provokaci

Komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf se brání obvinění ze zneužívání parlamentních diet. Nizozemští novináři ho minulý týden obvinili, že se v parlamentu zastavil jenom na pět minut, aby se podepsal a inkasoval denní náhrady ve výši tři sta eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Ransdorf (uprostřed) před vchodem do volebního štábu KSČM | Foto: Tomáš Adamec

Ransdorf se proti nařčení důrazně ohrazuje, v práci prý strávil minimálně část odpoledne - ve své kanceláři a na konferenci o budoucnosti evropské levice.

„Kolem půl sedmé jsem vycházel z parlamentu a vrhnul se na mě člověk s mikrofonem, který se ani nepředstavil a začal na mě řvát, že beru peníze za nic, že jsem tam byl pět minut. A já jsem mu říkal, že jako vůbec neví, co v Evropském parlamentu dělám, že jsem tam pracoval,“ brání se Ransdorf.

Při setkání s nizozemskou GeenStilj TV se Miloslav Ransdorf nejdřív snaží vysvětlit, že má s sebou kufr, protože bydlí blízko parlamentu. Vzápětí mu dochází trpělivost a reportéra odstrkuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ransdorfovu aféru sleduje redaktor Jan Prokeš

„Já musím říct, že chováním vašich kolegů z Nizozemí jsem byl úplně šokován. No jsou to svi--, jinak to nemůžu říct. Je to sprosťárna, která je bohužel v některých novinářských kruzích obvyklá,“ rozhořčil se europoslanec.

„Oni napadli i italského poslance Baldasareho a tam došlo i k fyzickému konfliktu,“ dodal.

Ital se bránil i fyzicky

„Nerozumím vám,“ bránil se nejdřív Raffaele Baldassarre dotazu, proč si vyzvedl tři sta eur na výdaje, které v ten den prý neměl žádné.

Za nedlouho ale televizní reportáž ukazuje, jak mu dochází trpělivost a s pověstným italským temperamentem se vrhá na mladíka s mikrofonem. Miloslav Ransdorf ve srovnání s ním působí jako buddhistický mnich.

Ransdorf odsoudil přímočaré otázky Nizozemců po zaslouženosti poslaneckých náhrad jako neuctivé, lživé a proti novinářské etice.

Levicový politik podle vlastních slov inkriminovaný den strávil v sídle europarlamentu nejméně dvě a půl hodiny, přitom přiznává, že několik hodin pracovního dne mu předtím zabrala cesta z Česka.

Čas strávený v budově zaměstnavatele pak rozdělil mezi svou kancelář a jisté diskusní fórum, což ověřil náš bruselský zpravodaj Ondřej Houska.

Pouhá provokace?

Miloslav Ransdorf minulé pondělí v Evropském parlamentu opravdu vystoupil na konferenci. Ransdorfova slova potvrdila kancelář lotyšské europoslankyně Taťány Ždanokové. Ta konferenci pořádala. Podle její asistentky Ransdorf přednesl projev a účastnil se i následné diskuse. Konference se týkala budoucnosti evropské levice.

Podle Ransdorfa byl celý incident vykonstruovanou provokací.

„Tohleto je věc, která se asi bude stupňovat před těmi evropskými volbami. Jak jsem se pak dozvěděl, tak tu věc si objednal jeden poslanec, to jméno mi vypadlo... Ten člověk si objednal ty novináře, protože on je radikální euroskeptik, ke skandalizaci evropských institucí,“ vysvětluje Ransdorf.

„Takže já jsem se do té mlýnice dostal úplně náhodou, protože jsem vlastně vycházel v tu dobu,“ dodává.

Jan Prokeš, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme