Rašíd Chalíl: V očích lidu Bašár Asad už skončil

Dezertéři syrské armády dnes brzy ráno zaútočili na sídlo tajné služby u Damašku a také na vojenské hlídky na damašských předměstích Dúmá, Kábún, Arbaín a Sakbá. Místní koordinační výbory, které organizují protesty proti Asadovu režimu, oznámily, že útok v Damašku provedla Syrská svobodná armáda, složená z dezertérů. V červenci ji založil jeden z nich, plukovník Rijád Asad, který sám prchl do Turecka. O situaci v Sýrii si moderátorka Ozvěn dne Veronika Sedláčková povídala s kurdským aktivistou syrského původu Rašídem Chalílem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rashid Chalil

Rashid Chalil

Nakolik jsou síly vojenských zběhů organizované a vyzbrojené?

Co se týče organizovanosti, tak si myslím, že je to na dobré úrovni, protože o sobě dávají pravidelně vědět v médiích. Už je také vytvořena syrská vojenská rada, které předsedá Rijál Asad, který je v současné době na území Turecka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl kurdský aktivista syrského původu Rašíd Chalíl

Na kolika místech operují síly vojenských zběhů?

Dá se říct, že na všech místech, kde probíhají operace syrské armády a obzvlášť v okolí měst Hons, v Damašku a na severozápadě u města Idlib, u tureckých hranic.

Mají takovou sílu, že je musí brát armáda prezidenta Asada vážně?

Já si myslím, že ano, protože jediné, co jim chybí je, že nemůžou odolat náletům letadel. Proto usilují o to, aby mezinárodní společenství vytvořilo bezletovou zónu nad územím Sýrie, potom jejich úkol bude jednodušší.

Myslíte, že by se mohly tyto jednotky dočkat utajené vojenské, i zbrojní pomoci zvenčí, například z Turecka?

Všechno nasvědčuje tomu, že je to otázka nejbližších dnů a týdnů, kdy uslyšíme o nějakých podstatných operacích. Například bude vytvořena nějaká zóna, kam nesmí syrská armáda, u hranic s Tureckem, což pomůže tomu, že vojáků, kteří dosud váhají kvůli tomu, že se nemají kam uchýlit, bude více a více.

Myslíte si ale, že se nedá mluvit o tom, že pozice Bašára Asada byla přesto pořád silná, i díky podpoře docela významné části populace?

Pozice Bašára Asada není vůbec silná, když ho jeho lid nechce. 23 milionů nechce Asada, tak nemůžeme říct, že jeho pozice je silná v tom směru, čistě jenom vojenským, že má v ruce armádu a bezpečnostní složky, které čítají kolem 300 až 400 tisíc mužů. V očích lidu Bašár Asad už skončil.

Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme