Afghánský viceprezident Dóstum přežil druhý atentát. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil

Afghánský viceprezident Rašíd Dóstum v sobotu vyvázl nezraněn z pokusu o atentát, který na něj zosnovali zatim neznámí pachatelé. Oznámila to agentura Reuters. Generál přežil už druhý atentát, jenž na něj byl spáchán po loňském návratu z exilu do vlasti. Při útoku na viceprezidentovu kolonu nedaleko města Mazáre Šarífu zahynul jeden Dóstumův ochránce a další dva byli zraněni.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánský viceprezident Rašíd Dóstum. | Foto: /FW1F/Edmund Blair | Zdroj: Reuters

Dóstum podle Reuters o plánech na atentát věděl, přesto cestu z provincie Balch do provincie Džauzdžán podstoupil. K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil. Před osmi měsíci byl na generála podniknut neúspěšný sebevražedný útok na kábulském letišti, za který převzal odpovědnost Islámský stát.

Do Afgánistánu se z exilu vrátil vicepremiér Dóstum, na jeho stoupence zaútočil sebevražedný atentátník

Číst článek

Dóstum se loni vrátil do Afghánistánu z ročního exilu v Turecku, kam se musel uchýlit po obviněních z mučení politických protivníků. Kábul opustil po silném naléhání Spojených států a dalších západních sponzorů afghánské vlády.

Pětašedesátiletý voják a politik hájí v Afghánistánu zájmy početné uzbecké menšiny žijící hlavně na severu země. Po návratu do vlasti se připojil k volebnímu týmu premiéra Abdulláha Abdulláha, jednoho z kandidátů v prezidentských volbách naplánovaných na září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme