Bílí turisté měli přednost, ozývá se nařčení z rasismu na karibském ostrově, který zasáhl hurikán Irma

Část černošské a míšenecké populace z francouzské části karibského ostrova Svatý Martin, který minulý týden zasáhl hurikán Irma, vyjadřuje hněv nad tím, že bílí turisté dostali při evakuaci z této lokality přednost. Upozornila na to agentura AP. Rozhořčení nad údajnou diskriminaci - ať už skutečnou, či jen zdánlivou - podle ní odhaluje rasové napětí, dlouhodobě sužující někdejší odlehlé francouzské kolonie, zejména v Karibiku.

Paříž (Aktualizováno: 22:34 11. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škody napáchané hurikánem Irma na ostrově Svatý Martin | Zdroj: Reuters

Johana Soudiagomová ze Svatého Martina místní televizi Guadeloupe 1 řekla, že hlavně běloši byli vybráni k evakuaci lodí, která připlula z jiného francouzského ostrova v Malých Antilách, La Désirade. „Bylo to selektivní," tvrdí zjevně otřesená žena. „Bylo to jako kdyby se řeklo: je nám líto, ale bereme jen bílé. Na lodi byli jen bílí," prohlásila.

Je ale běžnou praxí, že turisté bývají evakuováni jako první z oblasti pohromy z praktických důvodů, poznamenala AP s připomínkou, že turisté totiž nemívají vlastní dům, auto ani zásoby potravin.

Francouzský premiér trval na tom, že přednost měli jedině ti nejzranitelnější. Vládní mluvčí Christophe Castaner uvedl, že chápe frustraci ostrovanů z reakce vlády, ale připisoval výhrady „emočnímu šoku", protože „dopady byly psychologicky mimořádně tvrdé".

ONLINE: Hurikán Irma zeslábl na tropickou bouři. Počet obětí stoupl na 38

Číst článek

Soudiagomová a další svědci v televizi uvedli, že loď v pátek odvezla turisty, mezi nimi také Američany, do bezpečí, ale zanechala na místě mnoho potřebných z řad místních obyvatel, včetně matek a dětí.

Reprezentativní rada černošských sdružení CRAN žádá, aby francouzský parlament zahájil vyšetřování událostí kolem hurikánu Irma.

Irma, která v pondělí nad Floridou zeslábla na tropickou bouři, v minulých dnech způsobila značné škody mimo jiné na ostrovech Svatý Martin a Svatý Bartoloměj.

Podle francouzské zajišťovny Caisse Centrale de Reassurance dosáhnou škody na majetku nejméně 1,2 miliardy eur (přes 31 miliard Kč). Na obou těchto ostrovech zemřelo v důsledku hurikánu nejméně 13 lidí. Na ostrově Svatý Martin je podle místních úřadů nyní neobyvatelných 60 procent domů.

Celkově si hurikán Irma v Karibiku vyžádal nejméně 38 lidských životů, z toho deset na Kubě.

Ostrov Svatého Martina je rozdělen na severní, francouzskou část, a jižní, která patří Nizozemsku. Ostrov Svatý Bartoloměj je francouzský.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme