Rasista byl po 41 letech odsouzen

Přesně po jednačtyřiceti letech od spáchání činu byl v americkém státě Mississippi odsouzen muž, který zorganizoval zabití tří aktivistů za práva černochů. Bývalému členovi Ku-klux-klanu a někdejšímu pastorovi je osmdesát let, a proto je zřejmé, že zbytek života stráví ve vězení. Pro americký jih jsou tak částečně potrestány vraždy, které bělošská porota v roce 1967 nedokázala uznat:

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Svobody | Foto: Vladimír Kroc | Zdroj: Český rozhlas

Edgara Raye Killena, který měl u soudu zavedenu dýchací trubici a je upoután na invalidní vozík kvůli zlomeninám nohou, může poslat soudce do vězení za zabití až na šedesát let. Porota tentokrát nadevši pochybnost uznala, že stál za pronásledováním, bitím a zastřelením dvou židovských mladíků a jejich černošského kolegy, kteří přijeli v ,,létě svobody,, z New Yorku do Mississippi vyšetřovat požár černošského kostela a registrovat černošské voliče.

Jejich těla se našla šest týdnů po vraždě a Killen, šéf tamní pobočky Ku-klux-klanu, byl hlavním podezřelým. Dodnes tvrdí, že je nevinný, porota ho uznala vinným za zabití, ale zamítla vážnější obvinění z vraždy. Nikdo jiný nebyl za vraždy z roku 1964 odsouzen.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme