Rasmussen Kaddáfímu: co jsme v Libyi začali, to dokončíme

Severoatlantická aliance bude tento týden bilancovat dosavadní průběh operace proti silám libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Už dnes označil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen akci za zdárně pokračující. Před týdnem se ji Aliance rozhodla prodloužit o dalších 90 dnů. Kdy by měla skončit, Rasmussen na dnešní tiskové konferenci nenaznačil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anders Fogh Rasmussen na tiskové konferenci.

Anders Fogh Rasmussen na tiskové konferenci. | Foto: Tomáš Adamec

Generální tajemník zhodnotil dosavadní průběh spojenecké operace. Připomněl, že díky operaci jak na moři, tak ve vzduchu, se výrazně snížila schopnost vojáků věrných Muammaru Kaddáfímu útočit na civilisty. Podle Rasmussena se tak podařilo zachránit nesčetně lidských životů.

Rasmussen nechal mluvit čísla. Letadla Aliance podle něj vzlétla více než 10 000krát, zničila 1800 vojenských cílů včetně velitelských stanovišť, 700 muničních skladů, 500 tanků, obrněných vozidel či mobilních odpalovacích ramp.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák o hodnocení operace NATO v Libyi ve Stalo se dnes.mp3

Celá operace podle Rasmussena vysílá jasný vzkaz libyjskému lidu: NATO a jeho partneři vás chrání. Ale také jasný vzkaz Kaddáfímu: co jsme začali, to i dokončíme. Kaddáfí už by měl být podle generálního tajemníka minulostí, budoucnost Libye patří tamnímu lidu.

Ve středu zhodnotí operaci i ministři obrany na schůzce v Bruselu, kde projednají nejen průběh operace, ale i to, co by se mělo dít po odchodu Muammara Kaddáfího z čela Libye.

Na ministerské schůzce zřejmě padne i výzva k dalšímu posílení operace. Zejména, aby se po dalších 90 dní, o které bude prodloužena, nepolevovalo v tlaku na Kaddáfího.

Do Sýrie či Jemenu NATO nemíří

Operace v Libyi je unikátní, NATO zasahuje v Libyi na základě mandátu OSN - rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1970 a 1973. NATO navíc zasahuje i v Afghánistánu a nemá neomezené kapacity.

V případě Sýrie nebo Jemenu by už nejspíš k přijetí takové rezoluce nedošlo. A to ani přes to, že na summitu G8 ruský prezident Dmitrij Medvěděv podepsal deklaraci, ve které se hrozí kroky vůči Bašáru Assadovi.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navíc na schůzce NATO s Ruskem v Berlíně řekl, že pokud by se Rusko opět mělo v případě podobné rezoluce zdržet hlasování, muselo by být přesně určeno, jak bude taková vojenská intervence vypadat. Nikoliv aby si ji každý vykládal po svém, jak se podle Ruska v současné chvíli děje.

Na středeční schůzce se má mluvit i o závazku Aliance z loňského summitu v Lisabonu zeštíhlet velitelské struktury a zmenšit počet aliančních agentur ze 14 na 3.

Pavel Novák, David Šťáhlavský, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme