Rasmussen: NATO by mělo přizvat Rusko do protiraketové obrany

Rusko by mělo podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena dostat pozvánku ke společné protiraketové obraně. Uvedl to na jedné z odborných konferencí v Bruselu. Jednání s Ruskem by se mohla odehrát už na listopadovém summitu Severoatlantické aliance v Lisabonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen | Foto: ČTK/AP

Nová strategická koncepce by měla znamenat novou kapitolu ve vývoji NATO. Podle Rasmussena byla tou první studená válka. Dnes má podle něj spolupráce s Ruskem vojenský smysl. Znamená bezpečnost pro více lidí.

Z politického hlediska to bude důkaz, že protiraketová obrana není namířená proti Rusku.

Na lisabonském summitu 19. a 20. listopadu se má Severoatlantická aliance dohodnout, zda evropští členové budou sdílet náklady na umístění americké technologie protiraketového štítu v Evropě. Pokud se tak podle Ramussena stane, mělo by Rusko dostat pozvánku k účasti na takovém projektu.

Na summit NATO by měl proto do portugalské metropole dorazit i ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Aliance mu zaslala pozvání, Moskva zatím neodpověděla.

Pavel Novák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme