Rasmussen: Žádné další peníze kandidátským zemím

Rozhovory o vstupu Česka do Evropské unie se blíží k závěru. Jednání o zemědělství prakticky skončilo, když se podařilo dořešit poslední problém kvót na dotovanou agrární produkci. Summit v Kodani pak musí vyjasnit ještě přímé platby zemědělcům v prvních letech po vstupu. Dánský premiér Anders Fogh Rasmussen ale dnes prohlásil, že Evropská unie už nemá další peníze, které by na kodaňském jednání mohla rozdělit mezi nespokojené kandidátské země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Čeští vyjednavači se dnes pokoušejí uzavřít další kapitolu ze vstupních rozhovorů s Evropskou unií - dopravu. Právě o tom dopoledne jednal státní tajemník Pavel Telička v Berlíně se zástupci německé vlády. Berlín totiž trvá na omezení podnikání pro české autodopravce na svém území, a to až na dobu pěti let. To ale Česko odmítá. Právě tato otázka tudíž zatím brání uzavření kapitoly doprava.

Ještě před odletem do Berlína však Telička Českému rozhlasu řekl, že naše země nemá zájem projednávat dopravu až na pátečním summitu Evropské unie v Kodani. Z toho se dá vyčíst, že až se náš vyjednavač vrátí odpoledne do Bruselu, asi dopravu během vstupních rozhovorů uzavře. Vše záleží na tom, jak se rozhodne česká vláda, která jediná má pravomoc vstupní jednání uzavřít na základě momentálních podmínek.

Pokud státní tajemník vyjednávání o dopravě ukončí, do Kodaně zbudou pouze finanční otázky našeho členství v Unii. Praha usiluje o zdvojnásobení kompenzací po vstupu ze 185 na 390 milionů eur. O tom se ale bude jednat až v pátek.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme