Rasová brutalita na Facebooku? Policií v Chicagu otřáslo týrání bezmocného v přímém přenosu

Drastický případ agrese vyšetřuje policie v americkém Chicagu. Čtveřice mladých lidí na Facebooku živě přenášela, jak surově trýzní bezmocného hendikepovaného mladíka. Podezřelé se povedlo zadržet, traumatizovaná oběť se zotavuje v péči lékařů, oznámili ve středu policisté. Jak informuje CNN, vyšetřovatelé nevylučují možnost zločinu z nenávisti: obětí je běloch a pachateli černoši, na videu zaznívají rasově zabarvené vulgarity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záběr z videa, který zveřejnila chicagská policie. | Foto: Repro Chicago Police Department

V úterý odpoledne objevila policejní hlídka dezorientovaného mladíka, který bloumal ulicemi chicagského předměstí. Zjevně traumatizovaného muže, jenž nebyl schopen slova, odvezli policisté do nemocnice, kde ho předali do péče lékařů, než bude schopen vypovídat.

Krutý přímý přenos

O několik hodin později spojila policie nalezeného muže s nahlášeným videem, které se prostřednictvím služby Facebook Life živě přenášelo na sociální síti. Krajně znepokojivý třicetiminutový záznam zachycuje svázaného chlapce a čtveřici mladých lidí, kteří ho týrají a vše natáčejí na telefon.

Oběť se krčí v rohu místnosti, vzlyká a prosí o smilování, zatímco ho jeho trýznitelé bijí, kopají, ohrožují nožem, nutí pít ze záchodové mísy a vyhrožují dalším násilím, přičemž se očividně dobře baví: na videu se smějí, pokuřují a popíjejí alkohol. Podezřelí, dva osmnáctiletí muži a dvě stejně staré ženy, už byli zadrženi a nyní ve vazbě čekají na obvinění, oznámila na mimořádné tiskové konferenci chicagská policie. (Video můžete zhlédnout ZDE. Varování: záznam je drastický.)

Otřesená policie

Nad případem ještě visí řada otazníků, například není jasné, jak dlouho trýznitelé svou oběť věznili, ani jak přesně se jí zmocnili; mladík se z děsivého zážitku dosud nevzpamatoval a mluvit s vyšetřovateli mu činí velké obtíže. Navíc, jak uvedla policie, trpí mentálním postižením.

Podle chicagského policejního náčelníka Eddieho Johnsona je útok odporný. „Co může jedince vést k tomu, aby takhle s někým zacházeli? Jsem policistou už 28 let a viděl jsem věci, které byste v životě vidět neměli, ale i tak mi to vyráží dech,“ prohlásil Johnson na středečním brífinku.

"Jsem policistou už 28 let a viděl jsem věci, které byste v životě vidět neměli, ale i tak mi to vyráží dech." Policejní náčelník Eddie Johnson. | Foto: Reuters/ NASA

Rasistický útok?

Případu přidává na závažnosti fakt, že obětí je běloch a agresory černoši, kteří na videu neartikulovaně pokřikují vulgarity na účet bělochů a Donalda Trumpa. Svázaného mladíka také s nožem v ruce nutí, aby řekl, že „miluje černé lidi“. Policie tak vyšetřuje i to, zda se pachatelé dopustili zločinu z rasové nenávisti. Nicméně není příliš pravděpodobné, že za útokem stála politická motivace, sdělil Johnson.

„Prošetřujeme (možnost) zločinu z nenávisti, abychom zjistili, jestli (jsou rasové vulgarity) myšleny vážně, nebo je to jen pitomé výkřiky a vyšilování,“ doplnil jeho kolega Kevin Duffin. Poukázal také na jistou psychickou nedospělost útočníků: „Přestože jsou (právně) dospělí, je jim 18. Dělají pitomá rozhodnutí.“ Jak dodal Johnson, mohlo jít jen „tirádu o něčem, co se podle nich může dostat do titulku (zpráv).“

Leták s černochem pobouřil zákazníky Lidlu. Žijeme v 21. století, vzkázal jim řetězec

Číst článek

Rodiče oběti, rovněž osmnáctileté, syna pohřešovali už od víkendu. Policie se domnívá, že mladík nejméně jednoho z útočníků osobně znal, a vyšetřuje, zda do auta pachatelů nastoupil dobrovolně, nebo jimi byl unesen.

Co říká Facebook?

K případu se už vyjádřil i Facebook, který jedna z agresorek využila k přímému přenosu páchané brutality. Společnost potvrdila, že video z jejího profilu odstranila. „Nepovolujeme lidem, aby na Facebooku oslavovali nebo glorifikovali zločin, a z toho důvodu jsme původní video smazali,“ cituje CNN její prohlášení.

Facebook ovšem dodal, že „v mnoha případech, kdy lidé tento druh obsahu sdílí, tak činí proto, aby násilí odsoudili nebo o něm zvedli povědomí. V takovém případě bychom (toto) video povolili.“

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme