Rathovu kauzu bude prošetřovat i Evropský úřad pro boj proti podvodům

Údajnou korupční aféru bývalého hejtmana Středočeského kraje a poslance Davida Ratha bude prošetřovat i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Radiožurnálu to exkluzivně řekl generální ředitel úřadu Giovanni Kessler.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath

David Rath | Foto: Filip Jandourek

OLAF, jak se tento evropský úřad zkratkou nazývá, povede své vlastní vyšetřování celé kauzy a bude také spolupracovat s českými vyšetřovateli.

Podrobnosti nechtěl Giovanni Kessler vzhledem k probíhajícímu vyšetřování sdělit. Zároveň obecně dodal, že ohledně kontroly hospodaření s penězi z evropských fondů není spolupráce s některými úřady v Česku ideální.

„Výborně se nám spolupracuje s Nejvyšším státním zastupitelstvím. S ministerstvy to ale tak dobré není,“ poznamenal šéf evropského antikorupčního úřadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postupu OLAFu v kauze Davida Ratha informoval na Rádiu Česko zahraniční zpravodaj Ondřej Houska

Šéf OLAFu do Česka ještě letos přijede. „Cílem bude zlepšit spolupráci se všemi českými úřady. Kontrola toho, jak se utrácejí evropské peníze, musí být lepší,“ zdůraznil.

Ministerstvo financí informace o tom, že se kauzou Davida Ratha bude zabývat i úřad pro boj proti podvodům, prý nepřekvapila.

„V současnosti době má OLAF otevřených asi 13 případů v ČR, celkem od začátku tohoto programovacího období řešil 23 případů. A vždy když se objevila kauza obdobného typu, tak OLAF zareagoval,“ říká náměstek ministra financí Miroslav Matej.

Jde podle něj jak o programy řízené ministerstvy, tak o regionální operační programy, například Severozápad. Z 23 šetřených případů je prý už 10 uzavřených a nebylo v nich vzneseno žádné obvinění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se případem zabývá úřad OLAF, vysvětlil bruselský zpravodaj Ondřej Houska. Hostem Ozvěn dne byl také náměstek ministra financí Miroslav Matej

„Operují ve správní i v trestně-právní rovině. Co se týče České republiky, zatím nemáme informace, že by došlo ke konkrétním odsouzením podezřelých osob,“ uvádí náměstek ministra financí.

„Ministerstvo financí ve spolupráci s ostatními řídícími orgány zpracovává čtvrtletně hlášení nesrovnalostí, která jsou zasílána do Bruselu. Úředníci OLAFu je postupně analyzují a v případě, že dojdou k závěru, že by bylo vhodné nebo zajímavé otevřít případ, tak nás o tom informují, vyžádají si podklady a udělají kontrolu na místě, kde úředníci MF působí jako přizvané osoby a účastní se všech těchto kroků,“ popisuje Matej.

Úřad zabránil podvodům za 17 miliard korun

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) se zaměřuje na vyšetřování toho, zda se nedějí nepravosti s evropskými penězi. Podnět mu může dát jakákoli osoba nebo instituce v členské zemi Unie, a to i anonymně. OLAF pak podnět prověří a předá policii.

Loni vyšetřovatelé Evropského úřadu pro boj proti podvodům zabránili podvodům za skoro 700 milionů eur, tedy za více než 17 miliard korun.

Soudy v jednotlivých členských státech Evropské unie pak na základě jeho zjištění potrestaly řadu zločinců. Soudci je poslali do vězení dohromady na víc než 500 let. OLAF loni otevřel skoro 180 nových případů podvodů s evropskými penězi.

Žalobce zamítl Rathovu stížnost proti obvinění

Bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí se sedmi miliony korun. Za přijetí úplatku mu v případě odsouzení hrozí až dvanáctileté vězení. Podle policie se podílel právě na zneužívání evropských dotací. Spolu s exhejtmanem policie obvinila dalších sedm lidí.

David Rath vinu popírá, označil se za oběť policejní léčky a tvrdí, že případ má politické pozadí. Poslanci nicméně před měsícem rozhodli o jeho vydání dalšímu trestnímu stíhání.

Státní zástupce dnes zamítl stížnost Davida Ratha proti zahájení trestního stíhání. Podle Rathova obhájce Romana Jelínka se žalobce v rozhodnutí, které Rath dostal v pátek 29. července, opírá o odposlechy. Advokáti si stěžovali mimo jiné na to, že policisté údajně nenechali vypracovat znalecký posudek na cenu zakázky na opravu zámku v Buštěhradu.

Milan Kopp, Ondřej Houska, Veronika Sedláčková, mta, Mirko Kašpar, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme