Ratko Mladič je podle Haagského tribunálu v Srbsku

V srbské metropoli jedná hlavní žalobce haagského Mezinárodního tribunálu pro zločiny v bývalé Jugoslávii Serge Brammertz. Podle jeho přesvědčení jsou poslední dva Srbové, obvinění z válečných zločinů, generál Ratko Mladič a Goran Hadžič přímo v Srbsku. Srbsko podle Brammertze nespolupracuje plně s mezinárodním tribunálem, dokud jsou oba obvinění na svobodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní tribunál v Haagu | Foto: Česká televize

V Srbsku se hlavního žalobce z Haagu Serge Brammertze snaží tamní politici, úředníci i policisté přesvědčit o opaku, tedy že příslušné srbské orgány spolupracují.

"Pro nás je důležité, aby žalobce řekl, že Srbsko podniká všechny možné kroky, aby oba stíhané zadržela. Pokud se tak vyjádří a já upřímně doufám, že ano, pak existuje naděje na dobré hodnocení," uvedl ředitel kanceláře pro spolupráci s Haagským tribunálem Dušan Ignjatovič.

Na hodnocení žalobce Brammertze do značné míry závisí, jestli Evropská unie odmrazí Dohodu o stabilizaci a přidružení k EU, kterou blokuje Nizozemsko.

Jaromír Janev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme