Ratko Mladič má být souzen za mnohé zločiny, symbolem je ale masakr ve Srebrenici

Skoro 16 let unikal spravedlnosti. Byl překážkou přístupových jednání Srbska k Evropské unii. Pro většinu lidí je to obludný vrah, nazývají ho bosenským řezníkem. Pro jiné byl ale vždy vzorným vojákem, skvělým stratégem a hrdinou, který bránil srbský národ. Ratka Mladiće ve čtvrtek zatkli a převezli do Bělehradu. Teď by měl putovat do nizozemského Haagu, kde ho čeká velký proces. Před mezinárodním tribunálem se bude zodpovídat ze zločinů proti lidskosti a z genocidy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatčený bosenskosrbský generál Ratko Mladič na archivním snímku

Zatčený bosenskosrbský generál Ratko Mladič na archivním snímku | Zdroj: Reuters

Srebrenica. Tragický symbol občanské války v Bosně a Hercegovině z 90. let. Místo, kde se odehrál masakr tisíců bosenských muslimů. Zabíjeli příslušníci Vojsk Republiky srbské. Velel jim generál Ratko Mladič.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Davida Koubka o zločinech generála Mladiče

„Každý, kdo chce, bude převezený. Přijede třicet autobusů.“ To říká Mladić na autentické nahrávce muslimským obyvatelům poté, co jeho jednotky dobyly enklávu Srebrenica.

Za občanské války měla být bezpečným místem pro bosenské muslimy uprostřed území ovládaného Srby. Měly ji chránit i modré barety UNPROFOR - jednotky OSN. Ty ale dodnes čelí kritice, že masakru nezabránily.

„Nepanikařte, nechte nejdřív odjet ženy a děti. Nebojte se, nikomu se nic nestane,“ ujišťoval Mladič 11. července 1995 tisíce obyvatel, kteří se soustředili u základny vojáků OSN.

Asi tisíc mužů mezi nimi ale už do autobusů nenastoupilo. Stali se prvními oběťmi. Vraždění mužů i chlapců pokračovalo na celém území Srebrenice. Později se prokázalo, že všechno bylo systematicky naplánované.

Srebrenica - masový hrob

Identifikováno bylo doposud přes 6000 obětí. Přesný počet zavražděných se stále jen odhaduje - asi na 8 000.

Řada Srbů dodnes masakr zpochybňuje nebo ho považuje za spravedlivou odvetu. Za srebrenické vraždění už ale poslaly soudy v Bosně, Srbsku i haagský tribunál do vězení desítky lidí. Některé procesy stále nejsou uzavřené, například s někdejším prezidentem Republiky srbské Radovanem Karadžićem. I teď, když budou soudit jeho někdejšího generála Ratka Mladiće, nejspíš do Haagu přijedou matky a ženy zavražděných mužů:

„Věřím soudu, že odhalí skutečný stav věcí. Jsem živý svědek genocidy. Ztratila sem 22 členů své rodiny. Stále sbírám kosti svých blízkých.“

Ratka Mladiće chce mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii soudit za 15 zločinů. Nejen za ty spáchané ve Srebrenici. Ty ale doposud zůstávají největším mementem krvavého rozpadu jednoho evropského státu.

David Koubek, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme