Ratko Mladič vyzval své stoupence ke klidu

Bývalý velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladič zůstává v bělehradském vězení. Jeho odlet do Haagu k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii je podle státního žalobce pro válečné zločiny otázkou nanejvýš sedmi dní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatčený válečný zločinec a bývalý generál Ratko Mladič

Zatčený válečný zločinec a bývalý generál Ratko Mladič | Zdroj: ČTK

Mladičův obhájce se v pondělí odvolá proti rozhodnutí bělehradského soudu, který o generálově vydání bývalého bosenskosrbského generála haagskému tribunálu rozhodl. Obhájce argumentuje zejména jeho špatným zdravotním stavem.

Nic to ale nezmění na tom, že by Ratko Mladič měl nejpozději do konce příštího týdne do Haagu dorazit. Srbští nacionalisté, kteří o sobě v ulicích zatím nedali moc vědět, plánují na nedělní večer protestní demonstraci. Mladič je ale vyzývá ke klidu, nepřeje si žádné násilí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo do východobosenské Srebrenice se vydal zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Polák

Generální prokurátor haagského tribunálu Serge Brammertz nevyloučil možnost rozšíření obžaloby proti Mladičovi, jakmile bude do Haagu předán. Rozšíření obžaloby zvažuje také Chorvatsko.

Symbolem zločinů spáchaných Ratkem Mladičem a jeho bosenskosrbskou armádou se stala východobosenská Srebrenica. Po dobytí této enklávy bosenskosrbskými jednotkami tam bylo povražděno na 8 tisíc muslimských mladíků a mužů. Obsazení města v červenci 1995 velel právě Mladič.

Jak přímo ze Srebrenice hlásil náš zvláštní zpravodaj Pavel Polák, od rána dnes k tamnímu památníku přijížděly autobusy s lidmi, kteří si chtěli připomenout památku obětí srebrenického masakru. Ale nejen kvůli tomu, že Mladič byl před třemi dny po 16 letech dopaden.

Ratko Mladič na fotograficí z května 1993 (vlevo) a z 26. 5. 2011 | Foto: Reuters

„Jak jsem se tady bavil s těmi lidmi, tak je to něco, co opakují každý týden, každých 14 dní - přijet sem a poklonit se památce i svých příbuzných, protože většina lidí, kteří sem přijíždějí, tady ve Srebrenici někoho ztratila.“

Příbuzní povražděných muslimských mužů vědí, že jakýkoliv soud nebo verdikt jim jejich nejbližší nevrátí, ale berou s povděkem to, že Mladič byl zatčen a že se spravedlnosti učiní zadost.

„Byť takový ten jemný osten toho, jak bylo možné, že Ratko Mladič mohl 16 let spravedlnosti unikat, to je takový otazník, který lidi, kteří sem k památníku přijeli, trochu zlobí.“

Podle prezidentky Srebrenických matek je hanbou Srbů a také západního světa, že nechali Mladiče tak dlouho na svobodě bez potrestání.

Pavel Polák, mta, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme