Raúl Castro chce změnit kubánskou ústavu. Nová pravidla prý mají zabránit hromadění moci

Kubánský prezident Raúl Castro slíbil, že nejpozději na konci tohoto volebního období, tedy za pět let, odejde z čela země. Znamená to, že v roce 2018 nebude v čele Kuby ani jeden z Castrových. Po dlouhých šedesáti letech. Než Raúl Castro odejde, chce prosadit změnu kubánské ústavy. Nová podoba by měla zabránit hromadění moci. Politik by například směl zastávat svěřený post jen do určitého věku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raul Castro | Zdroj: ČTK

„Co čekáte? Je mi 82 let, mám právo chtít trochu odpočinku. Netvařte se všichni tak překvapeně,“ řekl po oznámení svých plánů Raúl Castro.

Než v roce 2018 odejde do důchodu, chce stihnout ještě mnoho práce. Například chce změnit ústavu tak, aby vrcholné funkce mohl politik vykonávat jen dvě funkční období po sobě a navíc zavést maximální věk pro politiky. Chce tím zabránit hromadění moci v ustrnulých strukturách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o plánech Raúla Castra a o výhledu politického vývoje na Kubě natočil redaktor Ondřej Bouda

Za svého hlavního pomocníka a případného následovníka si Castro vybral teprve 52letého Miguela Diaze-Canela, který se stal kubánským viceprezidentem.

Ústavní změny jsou součástí reforem, díky kterým si Kubánci už mohou koupit mobilní telefony či domácí počítače, nemusí žádat o výjezdní víza, a dokonce mohou i podnikat.

„Je to dobře, že šanci dostanou i mladší lidé. U moci nemusí být neustále ti samí politici,“ pochvaloval si plánované reformy 24letý Kubánec.

Někteří lidé však varují před přílišným optimismem. „Nová krev je vždycky dobrou známkou. Ale musí mít i nové nápady. Nestačí jen mladí lidé se starým myšlením. A Kuba potřebuje ještě opravdu velké změny,“ řekl disident Oscar Espinosa.

Další reformy očekává i rozšiřující se vrstva soukromých podnikatelů. „Otevřeli jsme si restauraci. Víc nám ale stát nedovolí. Doufám, že během tohoto funkčního období se pravidla pro podnikání uvolní ještě víc, tak, abych si mohl otevřít i další pobočku. A časem bych si přál expandovat do celého světa. To zatím nejde,“ podotkl havanský restauratér.

Takový obrat ve stylu ekonomiky však zřejmě čekat nelze, alespoň podle zbytku proslovu Raúla Castra. „Nebyl jsem zvolen prezidentem, abych na Kubě obnovil kapitalismus. Jsem tu proto, abych bránil revoluci a vylepšil socialismus,“ řekl Castro.

Pokud si vezme příklad z Vietnamu nebo Číny, tak je šance, že i bez Castra u kormidla bude na Kubě pokračovat revoluce.

Ondřej Bouda, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme