Raúl Castro dál povede Kubu, rezignovat chce v roce 2018

Kubánský parlament potvrdil Raúla Castra v čele Státní rady. V projevu ale 81letý Castro řekl, že po vypršení mandátu v roce 2018 ze své funkce odstoupí. Plánuje také ústavní změny, včetně omezení počtu funkčních období, změnit chce i věkový limit pro některé politické úřady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raúl Castro, prezident Kuba | Zdroj: ČTK

Raúl Castro ale zároveň odmítl, že by na Kubě končil socialismus. Zdůraznil, že ho zvolili proto, aby socialismus bránil, prosazoval a zdokonaloval, ne ho ničil.

„Znovu jsem předstoupil před náš lid, abych se stal prezidentem země. Při té příležitosti musím znovu zdůraznit: nestal jsem se prezidentem, abych na Kubě zavedl kapitalismus, nebo abych ukončil revoluci. Budu bránit, udržovat a vylepšovat socialismus,“ řekl Kubáncům.

Castro také oznámil, že o další funkční období už se ucházet nebude: „Jasně také říkám, že toto je moje poslední funkční období v čele země.“ Současný mandát mu končí v roce 2018, kdy mu bude 86 let.

Nástupce na obzoru

Kdo stane v čele země po skončení éry Castrů je už zřejmě jasné. Podle Raula Castra je Kuba připravená na předání zodpovědnosti mladším.

Často se mluví o místopředsedovi vlády a bývalém ministrovi školství Miguelu Díaz-Canelovi. Byl by prvním kubánským vůdcem, který se přímo neúčastnil kubánské revoluce v roce 1959.

Pokud by nemohl Castro svůj úřad vykonávat, nahradil by ho právě místopředseda vlády.

Kubánská státní televize Díaze-Canela ho často ukazovala ve vysílání. Ve Venezuele se účastnil i symbolické inaugurace nemocného Huga Cháveze a Castra pak doprovázel v Chile.

Kubu dlouhá léta vedl Raúlův bratr Fidel. Ten se po nemoci stáhl z veřejného života, po dlouhé době se ukázal i na veřejnosti při nedávných kubánských volbách. Včera se 86letý Fidel účastnil i zasedání parlamentu.

Lubica Bergmanová, Ondřej Himmer, Mirko Kašpar, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme