Raúl Castro navrhuje na Kubě bezprecedentní reformy

Na Kubě se schyluje k bezprecedentním reformám. Prezident Raúl Castro na sjezdu komunistické strany oznámil, že chce omladit vedení ostrova. Navrhl proto omezení délky funkcionářských mandátů na maximálně deset let, což se týká i pobytu ve vedení komunistické strany jako jediné strany v kubánské politice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raul Castro | Zdroj: ČTK

Kromě omlazení politické scény chce Raúl Castro zavést také ekonomické reformy, které by měly přinést i ukončení velkých dotací, včetně měsíčních přídělů jídla. Měsíční příděly potravin zavedené v roce 1963 vychválil jako nástroj, díky němuž měly generace Kubánců přístup k základním potravinám. Nyní se ale podle něho staly břemenem, které si už ekonomika nemůže dovolit.

Jasněji bude až po sjezdu, který skončí zítra. Je možné, že skončí i dotovaná veřejná doprava, Raúl Castro však oznámil, že by chtěl zachovat bezplatné zdravotnictví a školství. V návrhu je i propuštění až milionu státních zaměstnanců, decentralizace státní správy nebo rozvolnění centrálního plánování. Otevřít by se měla Kuba i přílivu zahraničního kapitálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Koubek rozebíral s Martinou Maškovou ve Světě o desáté navrhované kubánské reformy

Otázkou je, jak lidé zrušení dotací přijmou, protože na ně byli zvyklí dlouhé roky. Ekonomika Kuby je uzavřená světu, stojí de facto před kolapsem a skutečně nemá na štědře dotované potraviny a dotační programy.

Vládnoucí garnitura však zůstává a opozice nemá důvod k optimismu. Někteří disidenti si posteskli, že Kubu čeká ještě dalších deset let starých struktur. Disident a ekonom Oscar Espinosa ohodnotil změny jako opožděné.

Předseda opoziční organizace Kubánská komise pro lidská práva a národní smíření Elizardo Sanchez řekl v rozhovoru pro agenturu DPA: „Pro kubánský lid je to neblahé, protože to znamená dalších deset let čiré a tvrdé castrovské kontinuity, která přinese zemi ještě větší zbídačení.“

Raúl Castro také povzbudil média k větší otevřenosti. V projevu apeloval na novináře, aby se zbavili starých stereotypů, prolomili ovzduší tajnůstkářství a dali prostor iniciativě. Zároveň řekl, že to neznamená, že si každý novinář začne psát, co chce.

Martina Hanáčková, Lucie Maňourová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme